Rodzaje i oznaczenia kabli światłowodowych
Kable światłowodowe dzielą się przede wszystkim na te, które można montować wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. Podział ten obejmuje zatem przewody zewnętrzne, wewnętrzne oraz uniwersalne. Każdy z kabli ma swoje właściwości i zastosowanie. Aby móc w łatwy sposób je rozróżnić, stosuje się specjalne oznaczenia. W poniższym artykule zebrane zostały najważniejsze informacje dotyczące oznaczania przewodów światłowodowych.
Kable światłowodowe wewnętrzne i zewnętrzne
Jak już wspomniano, kable światłowodowe dzielą się na zewnętrzne, wewnętrzne i uniwersalne. Przewody przeznaczone do montażu wewnątrz budynku to przede wszystkim kable abonenckie FTTH, które wykonuje się z liczby włókien 2J lub 4J. Kable wewnętrzne mogą być płaskie lub okrągłe. Pierwsze stosuje się głównie w budownictwie wielorodzinnym. Są bardzo odporne na zgniatanie, mniej zaś na rozciąganie. Kable okrągłe natomiast zwiększają maksymalną siłę przeciągania i stanowią podstawowe zabezpieczenie antygryzoniowe.
Wyróżnia się także przewody światłowodowe zewnętrzne ze specjalną powłoką ochronną. Takie zabezpieczenie podwyższa ich odporność na zmienne warunki atmosferyczne.
Kable światłowodowe dostępne w hurtowni ALGRA-KRÓL można podzielić także, biorąc pod uwagę inne kryteria, na przykład:
- ze względu na ilość modów światła,
- ze względu na ilość tub z włóknami szklanymi,
- względu na konstrukcję i miejsce zastosowania kabla.
Kable światłowodowe to stosunkowo nowe rozwiązanie w dziedzinie telekomunikacji. Prędkość transferu danych dzięki nim może wynosić nawet do 3Tb/s.
Zasady oznaczania światłowodów
Oznaczenia światłowodów stanowią cyfry i litery ułożone w jeden ciąg. Każda z nich, znajdująca się na konkretnej pozycji oznacza coś innego. Na pierwszym miejscu oznacza się obszar zastosowania kabla (Z – zewnętrzne, ZKS – zewnętrzne, stosowane w kanalizacjach ściekowych, W – wewnętrzne, ZW – uniwersalne, S – samonośne ósemkowe, ADSS – samonośne okrągłe). Na drugim miejscu znajduje się rodzaj materiału powłoki zewnętrznej przewodów światłowodowych, która może być wykonana z X – polietylenu, V – poliamidu, Xz – polietylenu z zaporą przeciwwilgociową, yn – polwinitu nierozprzestrzeniającego płomienia, N – tworzywa bezhalogenowego,
nierozprzestrzeniającego płomienia (FRLSOH), Q – poliuretanu. Na pozycji trzeciej znajduje się oznaczenie materiału powłoki wewnętrznej, a dalej oznaczenia – kabla optotelekomunikacyjnego, rodzaju ośrodka kabla, kabla dielektrycznego, wzmocnienia obwodu, pancerza kabla, kabla płaskiego oraz liczba i rodzaj włókien światłowodowych na pozycji numer 10 po odstępie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana