Rodzaje i zastosowanie łączników ciesielskich
Konstrukcje ciesielskie muszą gwarantować dobrą stabilność i wytrzymałość na powstające obciążenia związane zarówno z masą użytych materiałów, jak i oddziaływaniami dynamicznymi. Kluczowe będzie zwłaszcza poprawne przenoszenie obciążeń między poszczególnymi elementami. Dla zapewnienia odpowiednich parametrów, jeśli chodzi o nośność, a także przyspieszenie czasu wykonania prac powszechnie korzysta się z tzw. łączników ciesielskich.
Co daje stosowanie łączników ciesielskich?
Elementy składające się na każdą konstrukcję drewnianą muszą zostać ze sobą trwale połączone. W pracach ciesielskich tradycyjnie stosowano w tym celu specjalne wręby wycinane w jednym lub wielu łączonych kawałkach drewna. Choć dawały one konieczną stabilność, to ich przygotowanie było niezwykle czasochłonne i wymagało sporego doświadczenia. Dla ułatwienia i przyspieszenia prac zaczęto z czasem powszechniej wykorzystywać elementy złączne w postaci gwoździ i wkrętów, tworząc połączenia sworzniowe. Dalsze usprawnienie przyniosło używanie specjalnych łączników tworzących tzw. połączenie na skowy. Są to elementy wykonane z odpowiednio wyprofilowanego metalu o grubości dobranej do masy i przewidywanych sił nacisku, w których osadza się elementy złączne, przytwierdzając do drewna w miejscu styku poszczególnych belek czy desek. W zależności od potrzeb można więc wykorzystywać różne łączniki ciesielskie. Na Śląsku szeroki ich wybór można znaleźć m.in. w firmie Torus, która oferuje też niezbędne gwoździe oraz wkręty wszelkich typów.
Gdzie korzysta się z łączników ciesielskich i jakie są ich rodzaje?
Łączniki ciesielskie są przydatne przy niemal wszystkich konstrukcjach drewnianych, szczególnie często używa się ich m.in. podczas budowy więźby dachowej, wznoszenia domów w systemie kanadyjskim czy stawiania ogrodzeń i tarasów. Jeśli chodzi o miejsca, w których mogą być zastosowane, to nie ma tu żadnych ograniczeń – z ich pomocą łączy się ze sobą np. stolec z płatwią, podwaliną czy mieczami, ale także z innymi materiałami np. kotwiąc belki do betonu. Złącza metalowe są wytwarzane w wielu wariantach, zarówno jeżeli chodzi o ich kształty, jak i grubość stali oraz ilość i rozmieszczenie otworów montażowych, a także wzmocnienia w postaci przetłoczeń i perforacji. Dostępne np. w ofercie firmy Torus można podzielić na płaskie, będące rozmaitymi płytkami czy taśmami, kątowe pozwalające na precyzyjne łączenie elementów, które muszą się schodzić przy ściśle określonym kącie, a także wsporniki, które ułatwiają montaż belek oraz tzw. knagi odporne na zginanie czy złącza Gerbera.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana