Rodzaje protez kończyn dolnych i górnych
Utrata kończyny to ogromne obciążenie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Takim osobom często może się wydawać, że już nigdy nie będą w stanie wrócić do pełni sił, nie wspominając o rozpoczynaniu nowych aktywności. Na szczęście technologia jest już na tyle zaawansowana, że dzięki odpowiednio dobranym protezom takie rzeczy są jak najbardziej możliwe. Dowiedz się, jakie są rodzaje protez oraz jaki mają wpływ na dalsze życie pacjenta.
Rodzaje protez kończyn dolnych
Proteza kończyn dolnych pozwala na powrót do normalnego funkcjonowania, czyli także uprawiania sportu. Proteza kończyny dolnej składa się z kilku elementów: leja protezowego, niezbędnych stawów, stopy protezowej oraz łączących je elementów (adaptorów). Naturalnie, poszczególne elementy będą się od siebie różnić, w zależności od poziomu aktywności pacjenta. Protezy kończyn dolnych dzielą się na:
protezy tymczasowe — to pierwsze protezy, które można założyć po wygojeniu się kikuta. Dzięki jej wykorzystaniu pacjent z łatwością jest w stanie zaadaptować się do zaprotezowania i przygotować się do nauki chodzenia.
protezy modularne — obecnie jeden z popularniejszych modeli dostępnych na rynku; dzięki niej możliwy jest powrót do pełnej sprawności.
pokrycia kosmetyczne — są używane do pokrycia części ciała pacjenta. Zbudowane z odpowiednich materiałów, pozwalają na precyzyjne odtworzenie kończyn oraz ich członków.
Rodzaje protez górnych
Amputacja kończyny górnej jest zwykle bardziej widoczna niż kończyny dolnej. Dlatego tutaj większość specjalistów będzie starała się przede wszystkim dobrać taką protezę, by brak ręki pozostał niezauważalny. Warto wspomnieć, że od rodzaju protezy będzie zależało, w jakim stopniu pacjent będzie mógł odciążyć zdrową kończynę. I tak:
protezy kosmetyczne — najmniej zaawansowana technologicznie protezy, ich głównym zadaniem jest ukrycie braku kończyny. Choć może nadawać się do łapania przedmiotów, pacjent musi polegać przede wszystkim na zdrowej ręce.
protezy mechaniczne — pozwalają na wykonywanie wszystkich czynności życia codziennego.
protezy mioelektryczne — działają dzięki impulsom elektrycznym przepływających przez mięśnie. Posiadają największy zakres ruchu i nie wymagają wysiłku ze strony użytkownika.
Wybierając protezę, warto udać się do salonu, którego pracownicy posiadają odpowiednie przeszkolenie. W zakładzie ortopedycznym Ortotomas wykwalifikowana kadra pomoże w doborze protezy, a także odpowie na wszystkie pytania pacjentów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana