Rozwój technologii wózków widłowych - co zmieniło się na przestrzeni lat?
Wózki widłowe to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej hali produkcyjnej czy magazynowej. Ich historia rozpoczęła się pod koniec XIX wieku. Na przestrzeni lat urządzenia te były systematycznie poddawane różnym modyfikacjom i usprawnieniom. Z biegiem czasu zmianie ulegały m.in. moc i gabaryty, a także przeznaczenie poszczególnych modeli. Warto dowiedzieć się więcej na temat dziejów tego rodzaju sprzętu.
Wózki widłowe kiedyś…
Pierwsze wózki widłowe były bardzo duże i ciężkie. Zazwyczaj poruszały się one na dwóch kołach, dlatego też obsługującym je osobom w praktyce było bardzo ciężko nimi sterować. Era takich niezwykle trudnych w sterowaniu modeli nie trwała jednak długo. Na początku XX wieku zastąpiono je bowiem czterokołowymi pojazdami wyposażonymi w specjalne platformy przewozowe. W późniejszym okresie do powszechnego użycia weszły stalowe wózki podnośnikowe, na których można było przewozić towar o bardzo dużej masie. Z biegiem czasu kolejne maszyny coraz bardziej przypominały oferowane na sprzedaż lub na wynajem wózki widłowe przez takie firmy artykuły oferowane na sprzedaż lub na wynajem przez takie firmy, jak Lech-Car Wózki Widłowe.
Gwałtowny rozwój technologii w przypadku wózków widłowych nastąpił wraz z wybuchem I wojny światowej. Stwarzana przez te pojazdy możliwość obniżania i podnoszenia platformy, a także przenoszenia ładunków w pionie i w poziomie sprawiła, że zaczęto je wykorzystywać do transportowania bomb. Na przestrzeni kolejnych lat pojawiały się kolejne modele o coraz większym udźwigu oraz z platformami o wyższym zasięgu. Artykuły o nazwie Tructratory były powszechnie używane najpierw przez branżę kolejową, a następnie przez produkcyjną i przemysłową. Za początek ery nowoczesnych wózków widłowych uważa się wyposażenie je w możliwość podnoszenia towaru z ziemi poza szczyt konstrukcji danej maszyny. W dalszej kolejności prowadzono prace nad zwiększeniem stabilności urządzenia i poszerzeniem udostępnianych przez nie opcji przy jednoczesnym dążeniu do zmniejszenia jego gabarytów.
...i w obecnym czasie
Aktualnie używane w różnych firmach wózki widłowe to stosunkowo niewielkie i bardzo poręczne maszyny, które wyróżnia łatwość obsługi oraz duży maksymalny udźwig. Nowoczesne modele zwykle mają przyjazny dla środowiska napęd elektryczny. Funkcjonalne podpory i systemy obciążeń przeciwwagi redukują do minimum ryzyko przewrócenia się pojazdu. Wózki widłowe mają także na ogół zdalne sterowanie. Styl prowadzenia pojazdu można analizować przez Internet dzięki bezprzewodowej transmisji danych, czyli tzw. telematyce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana