Specyfika spedycji towarów spożywczych
Przedsiębiorstwa zajmujące się handlem bardzo często decydują się na współpracę z firmami spedycyjnymi. W ten sposób przerzucają konieczność przewożenia towaru samodzielnie na zewnętrzną jednostką. Ta w imieniu klienta wykonuje szereg czynności, dzięki którym transport jest nie tylko szybki, ale co najważniejsze bezpieczny. Jak wygląda spedycja towarów spożywczych i czy ma dodatkowe wymagania? Sprawdź.
Czym jest spedycja?
Pojęcie spedycji często mylone jest z logistyką. Usługa ta ma jednak znacznie szerszy wymiar. Nie tylko organizuje przewóz wybranych towarów. Firmy takie jak Good Logistic oferują swoim klientom także:
doradztwo,
dobór właściwego środka transportu,
koordynację procesu załadunku i rozładunku,
kontrolę dokumentów,
dodatkowe czynności, np. związane z koniecznością dokonania odpraw celnych lub awizacji.
Spedycja drogowa to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, na które decydują się przedsiębiorcy. Dopasowanie właściwego środka transportu umożliwia nie tylko przewóz standardowych ładunków, ale również płynów np. koncentratów owocowych, mleka czy czekolady. Z jakich naczep korzystają najczęściej firmy transportowe? Cysterny to obecnie najnowocześniejsze rozwiązanie do przewozu produktów spożywczych. Specjalne beczki to nie tylko gwarancja szczelności ładunku, ale również zapewnienie określonych warunków przewozu dla wybranych produktów.
Jakie wymagania dotyczą spedycji towarów spożywczych?
Przewożenie produktów spożywczych wymaga spełnienia określonych wymagań prawnych. Nie zastosowanie się do specjalnych norm zagraża nie tylko przewożonemu produktowi, ale przede wszystkim przyszłym konsumentom. Transport cysternami spożywczymi to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów przewożenia produktów spożywczych. Beczka przeznaczona do przewożenia tego rodzaju towarów musi jednak uzyskać pozytywną decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Co więcej, jeżeli przewożony ładunek ma pochodzenie zwierzęce, czyli np. mleko, konieczne jest zarejestrowanie pojazdu w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym. Po dostarczeniu wybranej partii produktów cysterna powinna być również dokładnie oczyszczona z wszelkich pozostałości i zabrudzeń. Dzięki temu może być ponownie wykorzystana do przewożenia innych ładunków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana