Sposoby oceny stanu technicznego budynku
Ocena stanu technicznego budynku to badanie, które często przeprowadzane jest na potrzeby sądowe lub administracyjne. Powinno ono poprzedzać ponadto każdy poważny remont, którego skutkiem będzie ingerencja w konstrukcję obiektu. Staje się więc koniecznością w przypadku jego modernizacji, przebudowy czy też zmiany sposobu użytkowania. Istnieją dwa sposoby oceny stanu technicznego budynku – o ich charakterystyce opowiadamy w artykule.
Czym jest ocena stanu technicznego budynku?
Każdy budynek, zarówno mieszkalny, jak i użytkowy, wymaga wykonywania regularnej oceny stanu technicznego. Jest to szczegółowe badanie przeprowadzane przez specjalnie powołanych do tego celu osób, których kwalifikacje pozwalają na poprawne przeanalizowanie elementów konstrukcji i instalacji obecnych w obiekcie.
Ocena stanu technicznego budynku powinna zawierać informacje o wszystkich zauważonych awariach lub nieprawidłowościach, które mogą stanowić zagrożenie dla jego mieszkańców lub użytkowników. Obiekt badany jest zawsze od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Jej wykonanie jest wymagane m.in. w przypadku:
- modernizacji lub zmiany użytkowania budynku,
- pojawienia się niepokojących zmian w konstrukcji obiektu,
- zakupu nieruchomości (nie jest to obligatoryjne, ale zalecane przez ekspertów).
Niekiedy konieczność przeprowadzenia oceny stanu technicznego budynku narzucają przepisy prawa budowlanego. Każda sytuacja jest jednak indywidualna, dlatego też specjalista, który podejmuje się wykonania badania, powinien zadecydować o jego formie – mówi ekspert z firmy Akint.
Dwa sposoby oceny stanu technicznego budynku
Istnieją dwa sposoby, które pozwalają na ocenę stanu technicznego budynku, a są to:
- opinia techniczna – podczas badania ekspert wykonuje dokładne oględziny obiektu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a także analizuję jego ważną, podstawową dokumentację. Opinia najczęściej stawiana jest na podstawie wiedzy oraz doświadczenia specjalisty, dlatego nie zawsze może być jednoznaczna,
- ekspertyza techniczna – jej przeprowadzenie wymaga znacznie więcej czasu. Zawiera ona bowiem nie tylko opinie specjalisty poparte jego wiedzą, lecz także obiektywne badania wykorzystanych do budowy obiektu materiałów, pomiary ugięć czy przemieszczeń konstrukcji. Ekspertyza techniczna budynku opisuje ponadto faktyczny stan nieruchomości, jej wady oraz ich przyczyny, a także propozycje usunięcia poszczególnych awarii.
Zarówno opinia, jak i ekspertyza techniczna budynku może być wykonana wyłącznie przez osoby, które posiadają niezbędne uprawnienia. Pierwsza z nich może zostać przeprowadzona przez technika budowlanego lub inżyniera posiadającego uprawnienia budowlane, druga natomiast – przez rzeczoznawcę budowlanego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana