Studzienka rewizyjna — jak działa i do czego służy?
Studzienki rewizyjne umożliwiają monitorowanie funkcjonowania instalacji kanalizacyjnej lub odprowadzającej wodę deszczową. Studzienki rewizyjne zwykle umieszcza się w miejscu skrzyżowania przewodów, dlatego nazywane są także studzienkami rozdzielającymi. Stosuje się je w celu połączenia przewodów o różnej średnicy lub zmiany trasy ich przebiegu.
Do czego służą studzienki rewizyjne?
Studzienka rewizyjna jest to element instalacji, który zasypywany jest w ziemi – jest to rodzaj skrzyni, który umożliwia dostęp do konkretnego punktu instalacji. Jej wylot jest zwykle licowany z poziomem gruntu, a w dolnej części znajdują się wyloty przewodów. Wielkość studzienki zawsze dostosowuje się do wielkości rur, a także ich ilości.
Studzienki rewizyjne umieszcza się na potencjalnie trudnych fragmentach instalacji, czyli wszędzie tam, gdzie trasa przewodów zmienia kierunek lub spad, a także w obszarach, gdzie łączą się rury o różnych przekrojach. Studzienka rewizyjna umieszczona w takich miejscach pozwala na dokładną inspekcję podatnych na awarię miejsc i szybkie usunięcie ewentualnej usterki.
Montaż studzienki rewizyjnej. Jak wybrać odpowiednią?
Rozróżnić można dwa typy studzienek rewizyjnych stosowanych w systemach drenażowych i kanalizacyjnych, czyli przelotowe i połączeniowe. Do tych pierwszych zalicza się skrzynie umieszczane w miejscu załamania kanału w poziomie i wszędzie tam, gdzie zmianie ulega kąt nachylenia, czyli spadek przewodów. Studzienki rewizyjne połączeniowe montuje się w punkcie łączenia kanałów.
Dostawcą systemów rynnowych, a więc także studzienek rewizyjnych jest firma Scala Plastics, w której asortymencie dostępne są studzienki z tworzywa sztucznego. Takie studzienki są bardzo lekkie, a więc łatwe w montażu. Tworzywo sztuczne jest niepodatne na szkodliwe oddziaływanie warunków atmosferycznych – w tym na intensywne promieniowanie słoneczne. Nie ulega korozji ani uszkodzeniom na skutek działania wody i czynników biologicznych. Studzienki rewizyjne przykrywa się klapą, czyli jednolitą pokrywą lub kratą, po której można jeździć samochodem.
Przy zakupie studzienki rewizyjnej należy zwrócić uwagę na jej wymiar – najczęściej wykorzystywane są studzienki o rozmiarze 30 × 30 cm, ale nie jest to jedyny dostępny format. Kolejna kluczowa kwestia to pierścienie, znajdujące się w ściankach studzienki. Muszą one odpowiadać średnicy rur, jakie będą do niej podłączane. Do studzienek można dokupić także przedłużki, które umożliwiają ich montaż na dowolnej głębokości poprzez dopasowanie wysokości skrzyni oraz syfony służące do zatrzymywania przykrych zapachów pochodzących z kanalizacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana