Sztuka serwowania wina w pigułce
Odpowiednie podanie wina wymaga dużej wiedzy, która pozwala na serwowanie wybranych trunków zgodnie z powszechnie obowiązującą sztuką. Nie jest to jednak łatwe zadanie, czego dowodem jest między innymi istnienie zawodu sommeliera. Jest to wyspecjalizowany kelner, który zajmuje się serwowaniem win w restauracji. O tym, jak posiąść przynajmniej część wiedzy i umiejętności sommeliera, opowiemy w dalszej części przygotowanego przez nas artykułu.
Zasady doboru wina do poszczególnych dań
W kontekście sztuki serwowania win niewątpliwie kluczowy jest dobór odpowiedniego wina do potrawy, która jest podawana w trakcie obiadu czy kolacji. Czerwone wina hiszpańskie pasują do nieco innych dań, niż na przykład wina białe. Istotne jest to, by potrawa i trunek były do siebie właściwie dopasowane – czyli by wzajemnie wydobywały z siebie głębię smaku. Poniżej przedstawimy Ci wina, które zazwyczaj idealnie pasują do wymienionych obok nich dań:
Wina białe wytrawne, białe półwytrawne, różowe wytrawne: przekąski i dania główne z warzyw, chude sery, owoce morza, ryby, cielęcina, jagnięcina, drób.
Wina czerwone wytrawne, czerwone półwytrawne: wieprzowina, wołowina, baranina, dziczyzna, potrawy z grzybów, tłuste sery.
Wina białe półsłodkie, białe słodkie i bardzo słodkie, czerwone półsłodkie, czerwone słodkie i bardzo słodkie.
Jak w prawidłowy sposób zaserwować wino?
Sprzedawcy win, tacy jak przedstawiciele sklepu z winami Amazis z Poznania przypominają, że wino powinno być podawane w kieliszkach wykonanych z bezbarwnego, cienkiego szkła. Przy czym wino białe należy serwować w kieliszkach o węższym kielichu i mniejszej pojemności (200–300 ml) niż wina czerwone (300–500 ml). Trzeba pamiętać również o tym, by kieliszek został napełniony jedynie do 1/3 jego pojemności. Ma to zapobiec nadmiernemu ogrzewaniu się trunku. Zbyt wysoka temperatura w sposób negatywny wpływa na smak i aromat wina.
Serwowanie wina rozpoczyna się od prezentacji butelki. Następnie dochodzi do jego otwarcia – z zachowaniem pełnej delikatności. W następnym kroku wino powinno zostać skosztowane przez degustatora. Na tym etapie sprawdzane jest między innymi to, czy wino nie ma wad i czy zostało podane we właściwej temperaturze. Dopiero po jego akceptacji możliwe jest wypełnienie nim przygotowanych kieliszków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana