Trzy najczęściej popełniane błędy podczas przeprowadzki
Przeprowadzka to trudne i wyczerpujące przedsięwzięcie, które wymaga dobrej organizacji i dużo siły. Niestety osobom zmieniającym mieszkanie często przytrafiają się błędy, które mogą skutkować uszkodzeniami, a nawet zniszczeniem dobytku. Warto dobrze przygotować się do tego przedsięwzięcia, aby uniknąć najdotkliwszych pomyłek. Rozwiązaniem wartym rozważenia, które gwarantuje przenosiny bez strat, jest wynajęcie firmy przeprowadzkowej.
Przenosiny do nowego miejsca zamieszkania muszą być zorganizowane bezbłędnie. Tylko w takim wypadku mogą odbyć się one bez nerwów, straty czasu i uszkodzenia przewożonych rzeczy. Muszą brać to po uwagę osoby, którzy decydują się przeprowadzić wszystko własnymi siłami i w ten sposób uniknąć opłat związanych z wynajęciem profesjonalistów.
– Dla wszystkich, którzy staną przed koniecznością przewiezienia dobytku na własną rękę, mamy podstawową radę: jeszcze przed rozpoczęciem pakowania i noszeniem mebli przygotujcie plan całego przedsięwzięcia – radzi ekspert z Kengo Przeprowadzki, krakowskiej firmy zajmującej się organizacją oraz przewożeniem wyposażenia mieszkań i biur. – Koniecznie trzeba zacząć od zastanowienia się: jakie materiały trzeba zgromadzić, ile osób będzie potrzebnych do noszenia, czy do dyspozycji są odpowiednie środki transportu? Pytań jest wiele, ale odpowiadając na nie, można zminimalizować prawdopodobieństwo popełnienia kosztownych błędów.
Specjaliści wymieniają trzy podstawowe nieprawidłowości w organizacji przeprowadzki, których należy się wystrzegać w pierwszej kolejności. Są to: zła organizacja przedsięwzięcia, niewłaściwe zabezpieczenie przenoszonych przedmiotów i przecenienie swoich możliwości.
Zła organizacja przeprowadzki
Bez odpowiedniego planu nawet profesjonaliści nie przystępują do przeprowadzki, tym bardziej nie powinny robić tego osoby nie mające takich doświadczeń. Dobra organizacja pracy powoduje, że całe przedsięwzięcie zabiera mniej czasu i pozwala uniknąć ewentualnych strat. Czasem natomiast przemyślenie wszystkich aspektów prowadzi do wniosku, że wszystko to przekracza możliwości mieszkańców i niezbędna jest pomoc z zewnątrz – znajomych, wynajętych pomocników lub powierzenie całego zadania firmie przeprowadzkowej. Najgorsze co może się stać już w trakcie wynoszenia mebli, to uświadomienie sobie wtedy, że nie damy sobie z tym wszystkim rady.
Przed przystąpieniem do przeprowadzki należy przemyśleć, w jaki sposób będzie ona przebiegała oraz zgromadzić niezbędne siły i środki do jej wykonania. Podajemy główne elementy przygotowań do tego przedsięwzięcia.
- Należy zgromadzić materiały potrzebne do pakowania i ochrony przedmiotów. Niezbędne będą przede wszystkim kartony, pudła i worki. Do ochrony eleganckich ubrań mogą być potrzebne specjalne pokrowce. Natomiast do zabezpieczania kruchych przedmiotów, sprzętów i mebli należy nabyć folię stretch, folię bąbelkową, gąbki, papiery i inne przydatne materiały.
- Trzeba umówić się z odpowiednią liczbą osób na noszenia mebli, sprzętów i kartonów. Pod uwagę trzeba wziąć ciężary poszczególnych elementów i ich gabaryty, ilość rzeczy, długość trasy noszenia z liczbą pięter oraz siły pomocników. Nie można przeszacować możliwości osób zaangażowanych i zbyt dużo od nich wymagać.
- Konieczne jest zapewnienie odpowiedniego środka transportu. Zbyt mały samochód spowoduje, że trzeba będzie powtarzać kursy. Jeśli przeprowadzka odbywa się między miejscami leżącymi w pobliżu, to jeszcze nie tak źle, ale problemy rosną wraz z długością trasy. Poza tym w autach o małej ładowności rośnie ryzyko uszkodzeń sprzętów. Z drugiej strony zamówienie za dużego samochodu niepotrzebnie powiększa koszty.
- Jeszcze przed przystąpieniem do noszenia dobytku należy zdecydować, które meble wynosić w całości, a które należy rozkręcić? Na części lepiej podzielić sprzęty o dużych gabarytach, gdy trzeba przenosić je ciasnymi korytarzami. Czasami jednak jest to niemożliwe, jak w przypadku pianin czy szczególnie cennych antyków. Należy wtedy opracować plan ich bezpiecznego wyniesienia i chronić je ze szczególną uwagą.
- Jeszcze w domu należy przeprowadzić selekcję sprzętów. Niepotrzebne rzeczy trzeba zostawić w starym miejscu, albo doprowadzić do utylizacji mebli czy elektroniki.
- Meble, spakowane kartony i worki trzeba oznaczyć, tak aby tragarze wiedzieli, gdzie je ustawić w nowym mieszkaniu. Skróci to czas urządzania się w miejscu, do którego rzeczy zostały przewiezione.
Zabezpieczenie mebli i przedmiotów
Pakowanie cennych i kruchych przedmiotów, noszenie wypełnionych kartonów czy dźwiganie mebli wymaga ostrożności i uwagi. Czasem drobny błąd może być przyczyną nieodwracalnych strat. Dlatego należy minimalizować możliwość uszkodzeń i usterek odpowiednio zabezpieczając przedtem każdy przedmiot.
Podstawowym materiałem ochronnym jest folia stretch w rolkach, którą owija się noszone meble i duże sprzęty. Folia bąbelkowa dobrze zabezpiecza zastawę stołową, dzieła sztuki czy małe sprzęty AGD. Szczególnie cenne meble warto zabezpieczyć oboma rodzajami folii. Należy zadbać także o eleganckie ubrania, które dobrze ochronią specjalne pokrowce.
Zabezpieczenie warstwami ochronnymi elementów dobytku jest często bagatelizowane przez organizatorów przeprowadzek, którzy przeprowadzają je własnymi siłami. Nie warto tak postępować. Koszt materiałów ochronnych jest niewielki w porównaniu ze stratami, które można ponieść.
Przecenienie własnych możliwości
Wiele osób decyduje się na organizowanie przeprowadzki własnymi siłami. Motywacje są różne. Najczęściej wiążą się one z chęcią uniknięcia kosztów wynajęcia firmy przeprowadzkowej. Czasem domownicy chcą po prostu samodzielnie celebrować przenosiny w nowe miejsce. Niestety bywa, że taka decyzja okazuje się błędem.
Dźwiganie mebli i ciężkich kartonów wymaga dużo energii. Przeniesienie jednej ciężkiej szafy może się udać, ale gdy zaraz potem przychodzi kolej na kanapę, lodówkę, pralkę, to często zaczyna brakować sił. W końcu problem staje się noszenie rzeczy, które na początku wydawały się lekkie. Łatwo w takiej sytuacji o prosty błąd, a nawet wypadek.
Także upychanie przedmiotów do samochodów osobowych może skończyć się źle zarówno do przewożonych rzeczy, jak i dla pojazdów. Ładowanie ich na siłę po brzegi utrudnia również bezpieczną jazdę. Dlatego decyzję o samodzielnej realizacji przeprowadzki należy głęboko przemyśleć. Oszczędność na kosztach wynajęcia firmy może być mniejsza niż ewentualne straty. A jedno jest pewne – powierzenie tego zadania profesjonalistom oznacza dla mieszkańców, że przeprowadzka będzie zdecydowanie przyjemniejsza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana