Typowe usterki pomp hydraulicznych
Pompy hydrauliczne mają zastosowanie we wszystkich układach wykorzystujących hydraulikę siłową. Bez tych elementów znacznie utrudnione byłoby wykonanie jakichkolwiek prac produkcyjnych czy budowlanych. Te układy charakteryzują się wysoką wydajnością, jednak jak każde eksploatowane urządzenie, mogą ulec awarii. Dowiedz się, jakie najczęściej występują usterki pomp hydraulicznych.
Jak działa pompa hydrauliczna?
Pompy hydrauliczne mają częste zastosowanie w przemyśle, budownictwie, lotnictwie i rolnictwie. Używane są wszędzie tam, gdzie jest wymagane wykorzystanie dużej siły. Ich działanie polega na przetworzeniu energii cieplnej na hydrauliczną. Do najpopularniejszych rodzajów pomp hydraulicznych należą:
- zębate – ten typ jest najczęściej wykorzystywany, charakteryzuje się prostą budową i wysoką wydajnością,
- łopatkowe – mają nieco bardziej delikatną konstrukcję i zazwyczaj są wykorzystywane do tłoczenia gazów i samosmarujących cieczy,
- wielotłoczkowe – zmieniają energię mechaniczną na hydrauliczną, charakteryzują się solidną budową,
- śrubowe – najczęściej są stosowane w przemyśle naftowym i chemicznym.
Bez względu na to, jaki rodzaj pompy hydraulicznej ma zastosowanie, bardzo ważna jest odpowiednia konserwacja urządzenia. Należy pamiętać, że w przypadku awarii niemożliwe jest dalsze korzystanie z układu hydraulicznego Naprawę pompy hydraulicznej najlepiej zlecić firmom, które specjalizują się w usuwaniu usterek w tego typu urządzeniach, takie usługi w swojej ofercie ma np. Hydrobor.
Typowe awarie pomp hydraulicznych
Choć pompy hydrauliczne to bardzo wydajne urządzenia, trudno uniknąć ich awarii. Wynika to z dużej eksploatacji układów. Symptomy, które powinny zwrócić uwagę to wydłużony czas podnoszenia narzędzi, spadek ciśnienia, mniejsza moc i wyższa, niż standardowo, temperatura sprzętu. Najczęstsze naprawy pomp hydraulicznych dotyczą usterek:
- uszkodzonego tłoka,
- zatkanej łopatki,
- uszkodzonej uszczelki,
- nieszczelności lub zużycia głowy cylindra,
- uszkodzonych zaworów.
Jakakolwiek z wymienionych awarii uniemożliwia lub znacznie utrudnia przeprowadzenie pracy za pomocą urządzenia wspomaganego układem hydraulicznym. Należy pamiętać, że lekceważenie symptomów świadczących o usterce pompy hydraulicznej może doprowadzić do większych zniszczeń. W konsekwencji naprawa pompy będzie droższa lub nawet niemożliwa i zajdzie konieczność zakupu nowego urządzenia. Warto zatem przeprowadzać odpowiednią konserwację układu hydraulicznego oraz regularnie sprawdzać jego sprawność.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana