Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych — gdzie i kiedy warto je wykupić?
Czy wiesz, że już 62% Polaków potwierdza, że co roku nabywa polisę ubezpieczeniową na nieruchomość, w której mieszka? Same towarzystwa ubezpieczeniowe jednogłośnie przyznają, że w tym zakresie widoczna jest znaczna tendencja wzrostowa. Inwestorzy zaczynają dbać o własne mienie, przede wszystkim zabezpieczając je na wypadek ich zniszczenia albo utraty. W pakietach występuje m.in. ubezpieczenie od klęsk żywiołowych. Na czym dokładnie polega?
Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych – na czym polega?
W podstawowej polisie ubezpieczeniowej przewiduje się zabezpieczenie nieruchomości od ryzyka wystąpienia zalania, pożaru czy kradzieży. Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych daje natomiast gwarancję wypłaty odszkodowania w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zjawisk, jak powódź, trąba powietrzna, zejście lawiny śnieżnej, uderzenie pioruna, opadów gradu, huraganu, upadku drzewa czy osunięcia ziemi. Jeśli w ich wyniku nieruchomość zostanie zniszczona albo powstaną określone usterki, towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się do wypłaty środków koniecznych na naprawę.
Warto podkreślić, że Polska jest terenem bezpiecznym, na którym nie przewiduje się wysokiego ryzyka występowania klęsk żywiołowych. Wraz ze zmianami klimatycznymi te pojawiają się jednak coraz częściej, dlatego ubezpieczenie od klęsk żywiołowych jest coraz częściej stosowane.
Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych — kiedy warto wykupić?
Większość polis ubezpieczeniowych nieruchomości, to dzisiaj oferty elastyczne. Jak potwierdza ALPINA UBEZPIECZENIA, klient może samodzielnie dostosować pakiet do własnych preferencji, uwzględniając czynniki, jakie mają wchodzić w jego skład. Każde ubezpieczenie jest dobrowolne, dlatego tylko od ubezpieczającego zależy, na jaką ochronę się zdecyduje.
Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych warto wykupić zawsze wtedy, gdy właściciel nieruchomości obawia się wystąpienia klęski na terenie, na jakiej wybudowana została nieruchomość albo wtedy, gdy ta została postawiona na obszarze zagrożonym. Należy jednak pamiętać, że zakres danego ubezpieczenia może być ograniczany przez indywidualną politykę, jaką realizują poszczególne towarzystwa ubezpieczenia. Przykładowo, niektóre nie zabezpieczą nieruchomości przed powodzią, jeśli znajduje się ona na terenach zalewowych oraz istnieje wysokie ryzyko wystąpienia takiej klęski żywiołowej. Uwagę trzeba zwrócić również na wartość polisy i wysokość wypłaty ewentualnych odszkodowań w wyniku poniesionych strat. Nie zawsze są one opłacalne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana