Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne w czasach koronawirusa. Co warto wiedzieć?
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne to nowa procedura, która została wprowadzona przez Tarczę Antykryzysową. Mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy przytłoczeni przez długi, jakie narosły w ich działalności pod wpływem negatywnych skutków ekonomicznych pandemii COVID-19. Dzięki UPR kolejne firmy unikają upadłości i odzyskują stabilną pozycję na rynku.
Korzyści otwarcia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego
Przeważająca część uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego odbywa się pozasądowo. W jego ramach przedsiębiorca ma możliwość pozyskania nowego finansowania na wykonanie układu lub pokrycie kosztów procedury i zobowiązań powstałych po jej otwarciu. Ponadto na czas trwania postępowania:
zabronione jest prowadzenie egzekucji dotyczących wierzytelności objętych układem;
obowiązują ograniczenia w możliwości dokonywania potrąceń wierzytelności;
dłużnik nie może spełniać świadczeń wynikających z wierzytelności objętych układem;
bez zgody nadzorcy dłużnikowi nie mogą zostać wypowiedziane różne rodzaje umów (najmu i dzierżawy nieruchomości, kredytowe, leasingu, ubezpieczeń majątkowych, rachunku bankowego, poręczeń oraz obejmujące licencje udzielone dłużnikowi).
Niewypłacalnych przedsiębiorców zainteresowanych otwarciem postępowania wspiera kancelaria Burkot Legal. W przypadku, gdy UPR zakończy się niepowodzeniem dłużnik ma drugą szansę na uratowanie swojej sytuacji finansowej i ochronę przed egzekucją poprzez złożenie uproszczonego wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego lub o ogłoszenie upadłości.
Jak przebiega uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?
Aby otworzyć uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne dłużnik musi zawrzeć umowę z doradcą restrukturyzacyjnym (pełniącym w tej procedurze funkcję nadzorcy układu) oraz przygotować z nim propozycje układowe, spis wierzytelności oraz spis wierzytelności spornych oraz plan restrukturyzacji. Następnie powinien zlecić publikację obwieszczenia o otwarciu postępowania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, które powinno zawierać informacje o terminie dnia układowego. Dłużnik jest też zobowiązany do samodzielnego zebrania głosów wierzycieli. Wniosek o zatwierdzenie układu musi zostać złożony do sądu w terminie maksymalnie 4 miesięcy od dnia dokonania obwieszczenia w MSiG. W przeciwnym razie postępowanie zostanie umorzone. Ustawodawca przewiduje, że z UPR można skorzystać tylko jeden raz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana