W jaki sposób są produkowane kabanosy?
Kabanos to wyrób wędliniarski, zazwyczaj z mięsa wieprzowego, chętnie podawany jako przekąska na przyjęciach, lub zabierany jest na górskie wędrówki i nie tylko. Obecnie są dostępne w wielu wariantach smakowych, dzięki czemu każdy może dobrać coś pod swój gust. Historia tego wyrobu sięga przełomu XIX i XX wieku. Niewiele osób jednak wie, jak przebiega proces produkcji tej popularnej przekąski.
Proces produkcji kabanosów
Kabanosy to wyrób z mięsa wieprzowego klasy pierwszej oraz klasy drugiej. Proces produkcji rozpoczyna się wstępnym rozdrobnieniem mięsa. Następnie należy peklować je na sucho przez 48 godzin. Po upływie tego czasu mięso pierwszej klasy rozdrabniane jest do wielkości około 10 milimetrów, a pozostałe do 8. W ten sposób można uzyskać w przekroju widoczne duże kawałki mięsa najlepszej jakości. Całą masę przyprawia się pieprzem, cukrem, gałką muszkatołową, a przede wszystkim kminkiem. Całość wkłada się do cienkich baranich osłonek o średnicy około 20 milimetrów. Tak przygotowany baton, o długości około 25 cm, poddawany jest procesowi osadzania w temperaturze do 30 stopni. Następnie poddawany jest wędzeniu i pieczeniu w ciepłym dymie. Wewnątrz kabanosa temperatura musi dojść do 70 stopni. Na koniec kabanosy należy ostudzić i poddać suszeniu przez około 3-5 dni, w temperaturze do 18 stopni Celsjusza.
Cechy produktu, jakim jest kabanos
Kabanos, tak jak inne wyroby, nie tylko wędliniarskie, powinien charakteryzować się właściwymi cechami. Składa się na to jego: wygląd, kształt, rozmiar, smak, konsystencja i barwa. Profesjonalne masarnie, jak choćby Staropolska Strzecha, zachowują wszystkie te cechy wyrobu. Kabanos to cienka, podłużna kiełbasa w osłonce. Wierzch powinien być lekko pomarszczony. Na owalnym przekroju powinny być widoczne kawałki mięsa, tłuszczu i kminku. Grubość kabanosa to koło 1 centymetr, a długość około 25-35 cm. Złożone na pół batony mają w przegięciu ślad po odwieszeniu. Charakterystyczną cechą tego wyrobu jest wyczuwalny smak peklowanej i delikatnie wędzonej wieprzowiny, a także przypraw, głównie kminku i pieprzu. Właściwie wyprodukowane kabanosy są kruche i suche o zbitej konsystencji. Z wierzchu powinny mieć barwę ciemnobrązową z wiśniowym odcieniem. Wnętrze powinno być ciemnoczerwone z jasnymi i brązowymi punktami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana