W jaki sposób wykonuje się oprawy introligatorskie?
Wraz z rozwojem drukarstwa wytworzyła się sztuka łączenie kart ksiąg z okładką, czyli introligatorstwo. Choć przez stulecia rozwijało różne techniki ozdabiania produktów drukarskich, to jednak najważniejszą jego rolą pozostało oprawianie materiałów drukowanych. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób współcześnie wykonuje się oprawy introligatorskie.
Czym jest introligatorstwo i oprawy introligatorskie?
Termin introligatorstwo pochodzi od łacińskich słów „intro” i „ligare”, oznaczających odpowiednio między i wiązać. Jak można się dowiedzieć z wielu źródeł, narodziło się ponad dwa i pół tysiąca lat temu w Indiach. Natomiast pierwsze okładki drewniane powstały w starożytnym Rzymie. Introligatorstwo było przez wiele stuleci rzemiosłem, a współcześnie stało się ważnym działem poligrafii. Zajmuje się bowiem oprawą wszystkich materiałów, jakie zostały wytworzone technikami drukarskimi. Jak wyjaśniają specjaliści zakładu usług kserograficznych Sezam z Krakowa, który świadczy również usługi oprawiania druków, introligatorstwo jest szerokim działem, dzięki któremu powstają okładki różnych wydawnictw, czasopism, książek, jak również prac naukowych.
Techniki introligatorskie
Metod oprawiania materiałów drukarskich jest bardzo dużo, a ich dobór zależy od rodzaju produktu oraz typu okładki. Należy pamiętać, że wybór okładki określa ostateczny kształt i wygląd wyrobu. Oprawę introligatorską definiuje przede wszystkim:
- sposób wykonania wkładu, czyli metoda łączenia kartek,
- rodzaj okładki i specyfika materiału, z jakiego została wykonana,
- technika łączenia wkładu z okładką.
Podstawowa technika introligatorska polega na wklejaniu luźnych kartek lub zestawu odpowiednio zszytych kart z jednej składki albo wielu składek w okładkę. Najczęściej jest to okładka jednolita, wykonana z jednego arkuszu papieru lub kartonu z odpowiednio z zbigowanym grzbietem. Technologia ta pozwala na przygotowanie solidnych klejonych opraw twardych lub opraw miękkich.
Nowoczesna technika bindowania
Do najpopularniejszych technik stosowanych w nowoczesnych usługach drukarskich należy bindowanie. Jest to wygodna, szybka, a jednocześnie tania metoda łączenia kartek papierowych we wspólny grzbiet i z zastosowaniem estetycznych okładek. Bindowanie doskonale sprawdza się przy spinaniu katalogów, broszur, prospektów lub prezentacji. Jest także popularne przy oprawie prac inżynierskich, licencjackich i magisterskich. Bindowanie drutowe lub grzebieniowe wykonuje się na specjalnych bindownicach w zakładzie introligatorskim albo w firmie usług kserograficznych, takiej choćby jak wcześniej wspomniany krakowski Sezam.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana