W jaki sposób wyliczana jest zdolność kredytowa?
Jeśli zamierzasz starać się o kredyt albo miałeś już okazję go zaciągnąć, to zapewne spotkałeś się z pojęciem „zdolność kredytowa”. Każdy kredytobiorca, niezależnie od tego, jakie wsparcie zostało mu przyznane ze strony banku, musi wiedzieć, co ono tak właściwie oznacza – po to, by móc pozytywnie wpływać na swoją zdolność kredytową i zwiększać tym samym szansę na uzyskanie kredytu.
Czym jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?
Zdolność kredytowa to zdolność potencjalnego kredytobiorcy do spłaty kwoty kredytu w terminach płatności, które zostały ustalone pomiędzy nim a bankiem. Jest więc nią prawdopodobieństwo, z jakim dana osoba spłaci swoje zadłużenie. Agenci hipoteczni, np. z Gdyni przypominają jednak, że zdolność kredytowa nie jest stała, pod wpływem różnych czynników zmienia się – z korzyścią dla potencjalnego kredytobiorcy lub bez niej. O tym, jak duża jest w przypadku danej osoby, przesądza przede wszystkim:
wysokość uzyskiwanych przez nią dochodów,
źródła i systematyczność uzyskiwanych przez nią dochodów,
jej stan cywilny,
dotychczasowa historia dokonywanych przez nią transakcji w danym banku czy instytucji,
jej aktualne obciążenia i zobowiązania kredytowe,
rodzaj i wysokość kredytu, który chciałaby zaciągnąć,
planowany okres kredytowania,
planowany rodzaj rat,
jej dotychczasowa historia kredytowa,
jej wiek,
liczba osób, które należą do jej gospodarstwa domowego,
wysokość wkładu własnego, którym dysponuje (ew.),
jej dodatkowe zabezpieczenia, np. w postaci nieruchomości (ew.).
Przedstawiciele takich firm jak firma doradztwa finansowego Finansowy Piotr przypominają – hipoteczna zdolność kredytowa nie jest tym samym, co zdolność potrzebna do uzyskania kredytu gotówkowego. Nie zapominaj również o tym, że może ona zostać skutecznie obniżona, na przykład przez wysokie niespłacone zobowiązania, wysokie stałe wydatki czy limit debetowy na koncie.
Jak banki wyliczają zdolność kredytową?
Banki, wyliczając zdolność kredytową, biorą pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki. Dodatkowe informacje na temat klienta zyskują w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Przed staraniem się o kredyt warto więc przemyśleć zakup raportu BIK i sprawdzić w ten sposób, jakie dane trafią do banku, który będzie rozpatrywać dany wniosek kredytowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana