W jaki sposób wyznaczany jest termin przydatności do spożycia żywności?
Na opakowaniach produktów spożywczych znaleźć można oznaczenia związane z ich datą ważności. Obowiązują dwa rodzaje oznaczeń: data minimalnej trwałości produktu oraz termin przydatności do spożycia. W tym artykule skupiamy się jednak wyłącznie na drugim z nich, omawiając czym jest, termin przydatności do spożycia żywności oraz w jaki sposób jest, on wyznaczany/nadawany.
Czym jest termin przydatności do spożycia żywności?
Termin przydatności do spożycia (TPS) znajdziemy na opakowaniu produktu po następującym sformułowaniu „Należy spożyć do (…)” Termin ten zarezerwowany jest dla żywności nietrwałej mikrobiologicznie: mięsa, ryb, produktów nieutrwalonych. Jest to termin, mówiący o tym, że przechowywany w prawidłowych warunkach produkt, zachowa swoje właściwości i jakość mikrobiologiczną. Wraz z nim powinny być także podane warunki przechowywania żywności, które zapewnią jego bezpieczeństwo we wskazanym okresie oraz czas, przez jaki może być ona przechowywana po otworzeniu jej opakowania. W związku z tym termin przydatności do spożycia określa również, jak długo produkt można przechowywać, zanim straci on swoje właściwości, smak i zapach.
W jaki sposób określany jest termin do spożycia żywności?
Za wyznaczanie/nadanie terminu przydatności do spożycia żywności odpowiedzialny jest zawsze jej producent. To on musi więc określić jaki czas przechowywania jego produktu pozwala na jego spożycie bez ryzyka zagrożenia dla zdrowia. Wskazany przez producenta TPS musi być zawsze potwierdzony z wykorzystaniem specjalistycznych badań laboratoryjnych.
Jak wygląda laboratoryjne potwierdzenie terminu do spożycia żywności?
Laboratoryjne nadanie terminu przydatności do spożycia żywności, którym zajmuje się między innymi laboratorium analiz mikrobiologicznych ProgFood składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności do placówki badawczej dostarczany jest produkt, wraz ze wskazaniem oczekiwanej dla niego daty przydatności do spożycia. Następnie przechowuje się go w określonych warunkach, najczęściej odwzorowujących warunki, jakich spodziewamy się w łańcuchu dostaw. W laboratorium ProgFood analizy mikrobiologiczne wykonujemy, uwzględniając każdy czynnik środowiska (wewnętrzny i zewnętrzny) wpływający na graniczną liczbę mikroorganizmów dopuszczalnych w produkcie. Celem przeprowadzanych analiz żywności jest wykrycie i/lub oznaczenie liczby bakterii, grzybów pleśniowych i drożdży. Długość wyznaczanego terminu przydatności do spożycia powinna być kompromisem pomiędzy bezpieczeństwem konsumenta, marnotrawstwem a zyskiem producenta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana