W jaki sposób zamówić leki na import docelowy?
![W jaki sposób zamówić leki na import docelowy? W jaki sposób zamówić leki na import docelowy?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-269230-w-jaki-sposob-zamowic-leki-na-import-docelowy.jpg)
W przypadku, gdy produkt leczniczy niezbędny do ratowania życia lub zdrowia chorego nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce, zastosowanie znajduje import docelowy leków, w ramach którego są one sprowadzane z zagranicy. W tym artykule skupiamy się więc na tym czym tak właściwie jest import docelowy leków oraz wskazujemy kto może z niego korzystać i w jaki sposób on przebiega.
Czym jest import docelowy leków?
Import docelowy obejmuje sprowadzanie z zagranicy produktów leczniczych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które nie posiadają zezwolenia na dopuszczenie do obrotu w Polsce, ale są niezbędne do ochrony zdrowia i życia pacjenta.
Aby móc skorzystać z tego typu importu, sprowadzane produkty lecznicze muszą:
być dopuszczone do obrotu w kraju, z którego są sprowadzane,
nie mieć zarejestrowane w Polsce odpowiednika z tą samą substancją czynną,
nie być przedmiotem postępowań, w których Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych odmówił ich dopuszczenia do obrotu, przedłużenia pozwolenia lub cofnął pozwolenie na dopuszczenie do obrotu.
Kto może skorzystać z importu docelowego leków?
Zapotrzebowanie na sprowadzenie leków z zagranicy wystawia zawsze lekarz za pośrednictwem funkcjonującego od 1 stycznia 2021 roku systemu SOID. Obejmować one mogą zarówno produkty, które przeznaczone są do zastosowania w podmiotach leczniczych, jak i do zastosowania w warunkach domowych. Przy czym każde zapotrzebowanie na import docelowy leków musi zostać zatwierdzone przez konsultanta medycznego.
W jaki sposób odbywa się zamawianie leków na import docelowy?
Zamawianie leków na import docelowy, którym zajmują się hurtownie, takie jak hurtownia farmaceutyczna Tradepharm odbywa się na podstawie wydanego przez Ministra Zdrowia pozwolenia na sprowadzenie leku. Cała procedura z tym związana wymaga wobec tego:
wypełnienia formularza zapotrzebowania na sprowadzenie leku w systemie SOID,
wskazania konsultanta, do którego zostanie przesłane zapotrzebowanie do akceptacji,
oczekiwania na rozstrzygnięcie Ministra Zdrowia dotyczącego sprowadzenia leku,
przekazania w ciągu 60 dni informacji do apteki realizującej zapotrzebowanie, która następnie przekazuje je do hurtowni zajmującej się importem docelowym leków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
SF Piotr Jankowski
Sauny - budowa, wyposażenie woj. mazowieckie00-716 Warszawa, Bartycka 24/26 lok. 30A/30