W jakich przypadkach warto zdecydować się na instalację trójfazową?
Korzystanie z urządzeń wymagających stałego dostępu do zasilania oznacza konieczność rozprowadzenia wewnątrz budynku odpowiednich kabli i zamontowania w rozdzielnicy zabezpieczeń chroniących poszczególne obwody przed zwarciami oraz niekontrolowaną fluktuacją parametrów prądu. W przypadku używania sprzętu potrzebującego zasilania napięciem 380 V, a więc tzw. siłą konieczne okaże się rozprowadzenie instalacji trójfazowej.
Instalacja jednofazowa a trójfazowa
Niemal wszystkie sprzęty wykorzystywane w budynkach mieszkalnych oraz obiektach biurowych i handlowych są zasilane napięciem 230 V. W przypadku niektórych urządzeń np. wysoko wydajnych nagrzewnic, dużych silników elektrycznych obsługujących maszynownie wind czy wentylatorów wymuszających przepływ powietrza, a także większości maszyn i urządzeń przemysłowych niezbędne będzie jednak dostarczenie prądu o napięciu 380 V. Zasilanie trójfazowe oznacza specjalnie zaprojektowanie gniazda podłączeniowe oraz dostosowane do takiego napięcia bezpieczniki i pozostały osprzęt. W budynkach przemysłowych i magazynowych najczęściej stosuje się więc dwa rodzaje instalacji: służącej do dystrybucji zasilania dla systemów jednofazowych np. oświetlenia, elektroniki, wszelkiego typu czujników oraz automatyki, jak również zasilającej specjalistyczne maszyny, urządzenia i rozmaite instalacje korzystające z prądu trójfazowego. Ponieważ sprzęt, do którego potrzebna jest siła, pobiera znacznie większą moc, okablowanie będzie się składało z żył o większym przekroju. Kable trójfazowe to 3 żyły obciążane oraz żyła neutralna i uziemiająca składające się na powstającą instalację elektryczną. W Gdańsku ich projektowaniem i układaniem zajmuje się firma LINK Marcin Jurak. Przy tworzeniu okablowania ważna będzie też zwiększona odporność temperaturowa. Nie obejdzie się ponadto bez zastosowania odpowiednich wyłączników nadprądowych.
Jak rozprowadza się instalację trójfazową?
Instalacja trójfazowa jest wykonywana według przygotowanego projektu. Okablowanie od rozdzielnicy do poszczególnych gniazd jest układane albo w specjalnych kanałach albo w rurkach ze sztywnego PVC połączonego z harmonijkami używanymi na łukach przytwierdzanymi na zewnątrz ściany lub sufitu. Najrzadziej przewody są mocowane do ścian spinkami, ponieważ w takim przypadku łatwo o ich zerwanie i uszkodzenie. Firma LINK Marcin Jurak z Gdańska zajmuje się rozprowadzaniem okablowania, a także oferuje pomoc w przypadku awarii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana