Waga z legalizacją i bez legalizacji – jakie są różnice i którą wybrać?
Po co w ogóle legalizuje się wagi wykorzystywane w przemyśle, handlu i innych dziedzinach? Dlaczego w niektórych przypadkach należy to robić i jakie korzyści wypływają z tego faktu? Jakie są różnice między wagą z legalizacją, a wagą jej pozbawioną i czy posiadanie wagi bez legalizacji może wiązać się z jakimiś konsekwencjami? Jak legalizuje się wagi przemysłowe i o innym przeznaczeniu? Obszernie odpowiadamy na te pytania.
Kiedy i jak często trzeba zalegalizować wagę?
Prawo nakłada na właścicieli wag obowiązek ich legalizowania w ściśle określonych przypadkach. Konieczne jest zalegalizowanie wagi wykorzystywanej do rozliczeń i transakcji handlowych w sklepach oraz zakładach przemysłowych, a także przy sprzedaży konsumenckiej i paczkowaniu towarów. Legalizować trzeba też wagi stosowane w laboratoriach, placówkach medycznych, służące do sporządzania lekarstw w aptekach i wydawania opinii w postępowaniach sądowych, jak również używane do naliczania wszelkich opłat skarbowych, podatków, kar, odszkodowań czy podczas kontroli celnych. Wiele wag sprzedawanych przez ich producentów posiada już legalizację. Istnieje też możliwość zalegalizowania wagi na życzenie klienta u takich dostawców wag przemysłowych, jak Tamtron Polska. Tego typu podmioty oferują często pełen zakres usług – począwszy od samej legalizacji przez Urząd Miar, a skończywszy na kalibracji i czynnościach typowo serwisowych. W świetle obecnych przepisów, w zależności od typu wagi, legalizacja jest ważna od jednego do dwóch lat, i po tym czasie trzeba ją odnowić.
Dlaczego warto zalegalizować wagę?
Odpowiedz jest prosta – ponieważ, jeśli wykorzystujemy niezalegalizowaną wagę przemysłową, samochodową, handlową lub inną do celów opisanych w ustawie Prawo o miarach, to możemy liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Nie tylko więc warto zalegalizować wagę w takich przypadkach, ale wręcz trzeba. Osoby, które użytkują przyrządy pomiarowe bez niezbędnych wymagań oraz w dziedzinach, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy Prawo o miarach, niezgodnie z warunkami właściwego ich stosowania, wyrażają wartości wielkości fizycznych w jednostkach miar innych niż legalne, czy dokonują pierwotnej lub ponownej legalizacji bez stosownego upoważnienia, podlegają karze grzywny. Zalegalizowanie wagi w laboratorium wzorcującym pozwoli nam zatem na uniknięcie nieprzyjemności w czasie kontroli oraz poważnych strat finansowych i wizerunkowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana