Właściwości olei antykorozyjnych
Niezawodna ochrona przed korozją dla wielu metalowych elementów stosowanych w różnych sytuacjach jest niezwykle ważna. Oleje antykorozyjne wykorzystywane są na przykład do konserwacji części, komponentów lub narzędzi, a także gdy gotowe produkty są transportowane na duże odległości. Wyróżnia się kilka rodzajów olei antykorozyjnych – poznaj ich właściwości.
Kiedy stosuje się oleje antykorozyjne?
Oleje antykorozyjne wykorzystywane są w celu trwałej lub czasowej ochrony przed korozją. Do ich zadań należy też ochrona gotowych części lub półproduktów przed zanieczyszczeniem przez wilgoć i tlen z powietrza. Aby było to możliwe, produkt taki musi cechować się specjalnymi właściwościami. Na przykład w przeciwieństwie do olejów smarowych powinien mocno przylegać do powierzchni i szybko schnąć.
Stosowanie olejów antykorozyjnych jest konieczne, kiedy części wykonane są ze stali, żeliwa, aluminium lub stali ocynkowanej i muszą być przechowywane przez dłuższy czas. Dzieje się tak w przypadku przechowywania części zamiennych i towarów między poszczególnymi etapami obróbki metali. Wówczas należy spodziewać się zmian temperatur i wahań wilgotności. W takich warunkach woda kondensacyjna może osadzać się na powierzchni i szybko powodować korozję.
Właściwości oleju antykorozyjnego
Do właściwości oleju antykorozyjnego zalicza się:
- wypieranie wody,
- dobrą zdolność zwilżania i pełzania,
- wysoką stabilność,
- łatwość nakładania,
- dobrą przyczepność,
- dobrą kompatybilność z materiałami uszczelniającymi i farbami,
- dobre właściwości smarne.
Jego skład obejmuje przede wszystkim oleje mineralne, żywice, woski i dodatki.
Wymagania dotyczące oleju antykorozyjnego
Oleje, które oferuje Janex Serwis, mają zapewnić tymczasową ochronę przed korozją. Muszą dobrze przylegać do materiału, szybko schnąć i tworzyć na powierzchni metalu cienką, zamkniętą warstwę. Jeśli obrabiane części lub materiał są przesuwane ręcznie, wówczas warstwa oleju musi być twarda w dotyku. W zależności od długości czasu, przez jaki powinna się utrzymywać skuteczna ochrona przed korozją, określana jest grubość powłoki oleju.
Olej antykorozyjny, który jest potrzebny tylko na okres przechowywania i transportu części metalowych, musi być łatwy do usunięcia przed ponownym użyciem i poddaniem obróbce części. To właśnie odróżnia obróbkę olejami antykorozyjnymi od powłoki powierzchniowej, która wytwarza trwałą warstwę ochronną. Wymagania stawiane środkom do czasowej ochrony przed korozją są spełnione dzięki ukierunkowanemu doborowi składników i proporcji mieszanek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana