Wózki inwalidzkie dla aktywnych. Jak samodzielnie ćwiczyć na wózku?
Wózek inwalidzki podnosi osobom niepełnosprawnym komfort życia, zapewnia samodzielność i daje możliwość uczestnictwa w życiu społecznym. Na rynku dostępny jest szeroki wybór wózków inwalidzkich dopasowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dla osób, które chcą pozostać aktywne i uprawiać sport idealny będzie wózek inwalidzki aktywny, który napędzany jest siłą mięśni. Dowiedz się, jak ćwiczyć na takim wózku!
Jaki wózek inwalidzki dla osób aktywnych?
Są osoby niepełnosprawne, które cenią sobie niezależność, chcą być aktywne fizyczne i żyją dynamicznie. Takie osoby najczęściej korzystają z lekkich wózków aluminiowych poruszanych za pomocą siły własnych mięśni. To właśnie dla nich stworzone są wózki inwalidzkie aktywne, które pozwalają na przemierzanie dużych odległości. Wózki te cechują się dobrą zwrotnością, niewielką wagą i są wygodne w transporcie oraz w przechowywaniu. Są one dobrym rozwiązaniem dla osób samodzielnych, które nie potrzebują do poruszania się pomocy opiekuna. Dzięki nim mogą zyskać samodzielność i niezależność, a także zachować sprawność fizyczną – na wózkach inwalidzkich również można ćwiczyć i uprawiać sport.
Na rynku dostępne są wózki inwalidzkie sportowe dla osób uprawiających grę w tenisa, rugby oraz inne sporty halowe. Wózki takie cechują się wytrzymałą konstrukcją oraz wyposażone są w koła antywywrotne, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa oraz umożliwia szeroki zakres ruchów. Istnieje także możliwość montażu przystawki rowerowej dla osób, które chcą ćwiczyć swoją wytrzymałość poprzez jazdę na rowerze – dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem sklepu internetowego dobrysklepmedyczny.pl.
Jakie ćwiczenia można wykonywać na ręcznym wózku inwalidzkim?
Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich aktywnych mogą zadbać o swoje zdrowie i samodzielnie wykonywać ćwiczenia na wózku. Mogą to być ćwiczenia z użyciem taśmy rehabilitacyjnej, handelek lub sztangielek. Przykładem ćwiczenia może być przymocowanie taśmy pod podnóżkiem wózka i przyciąganiu jej do klatki piersiowej. Podczas wykonywania ćwiczenia musisz mieć dłonie zgięte i na wysokości kolan. Wyciskanie sztangielek z kolei należy do ćwiczeń wzmacniających barki. Wystarczy chwycić je nachwytem, ustawić pod kątem prostym na wysokości barków i podnosić na wysokość głowy. Dużą rolę w treningu odgrywa także rozciąganie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana