Wymogi formalne związane z zatrudnieniem obcokrajowca wobec nowej ustawy
Wraz z 29 stycznia 2022 roku weszły w życie zmiany przepisów związanych z legalizacją pobytu cudzoziemców w naszym kraju. Dzięki nim między innymi postępowanie związane z udzielaniem cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy oraz prace zostało w znaczny sposób uproszczone. To jednak niejedyne nowe przepisy, jakie zostały wprowadzone, o których warto pamiętać, zatrudniając obcokrajowców.
Uproszczenie procedury związanej z udzielaniem cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy
Główną zmianą wprowadzoną przez ustawę o cudzoziemcach jest znaczne uproszczenie procedury, która dotyczy udzielania im zezwoleń jednolitych na pobyt czasowy oraz pracę. Obecnie, aby je uzyskać, nie muszą oni więc spełniać już dwóch wcześniejszych warunków, którymi było:
posiadanie stabilnego, a także regularnego źródła dochodu, który był w stanie zapewnić możliwość utrzymania siebie i innych członków rodziny będących na utrzymaniu obcokrajowca,
posiadanie zapewnionego miejsca zamieszkania na terytorium Polski.
Zmiana stanowiska pracy lub podmiotu powierzającego pracę bez konieczności uzyskania nowego zezwolenia
Kolejną istotną zmianą dla firm już zatrudniających pracowników zza granicy, których znaleźć można między innymi poprzez agencje pracy A&P SERVIS jest także to, że została zwiększona liczba przypadków, które nie wymagają już obecnie zmiany czy też wydania nowego zezwolenia.
Wynagrodzenie cudzoziemca zawsze równe płacy minimalnej
Bardzo ważną zmianą dla przedsiębiorców planujących zatrudnienie cudzoziemców jest również to, że nowa ustawa wprowadza przepis, zgodnie z którym wynagrodzenie obcokrajowca nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, bez względu na wymiar czasu pracy, nawet jeśli będzie to np. ½ czy też ¼ etatu.
Dłuższy okres wykonywania pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy niektórym cudzoziemcom
Wprowadzone przepisy spowodowały także wydłużenie okresu przez jaki może być wykonywana praca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywanej pracy, w przypadku obcokrajowców z 6 państw, do których zalicza się:
Armenię,
Białoruś,
Gruzję,
Rosję,
Ukrainę,
Mołdawię.
Obecnie cudzoziemcy z tych państw mogą pracować na podstawie jednego oświadczenia przez aż 24 miesiące. Dodatkowo po tym okresie zniesiony został okres 6-miesięcznej przerwy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana