Z czego wynika popularność ceramiki bolesławieckiej?
Wyroby ceramiczne, jak talerze, kubki czy filiżanki są nieodzownym elementem wyposażenia każdego domu. Oprócz walorów użytkowych, mogą też stanowić piękną ozdobę jadalni czy pokoju dziennego. Najbardziej znaną polską ceramiką artystyczną jest ceramika bolesławiecka. Z czego bierze się jej popularność? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Tam, gdzie oryginalność łączy się z najwyższą jakością
Ceramika artystyczna z Bolesławca znana jest nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie, gdzie cieszy się doskonałą renomą. Po pierwsze dlatego, że wyroby bolesławieckiej ceramiki są produktami najwyższej jakości. Jednak tym, co szczególnie przyczynia się do jej popularności, są oryginalne wzory, które obejmują unikalne motywy kwiatowe i roślinne. Ceramika bolesławiecka powstaje w wyniku ręcznych metod zdobienia, które decydują o jej niepowtarzalnym wyglądzie. Z tego względu śmiało można nazwać ją „porcelaną z duszą”, którą docenić mogą zwłaszcza osoby zmęczone produkcją masową, jak i miłośnicy rzeczy niebanalnych. Dzięki tzw. wzorom stempelkowym na różnego rodzaju naczyniach czy talerzach powiela się te same wzory, jak np.: pawie oczka, kółka, kropki czy kwiaty, które nanosi się za pomocą stempli z gąbki czy z gumy. Oprócz tego, do zdobienia tej ceramiki wykorzystuje się miękkie pędzelki i pisaki. Wzory takie wykonują absolwenci szkół artystycznych. O jej oryginalności decydują jednak nie tylko same wzory, lecz także charakterystyczna kolorystyka, jak np. najczęściej stosowany kolor kobaltowy.
Bogactwo wzorów i kształtów
Ceramika z Bolesławca to jednak nie tylko oryginalne kolory i zdobienia, lecz także niesamowite bogactwo kształtów i rodzajów porcelany – od cukiernic i mleczników, przez półmiski, talerze, filiżanki i dzbanki, aż po sosjerki i serwetniki, żeby wymienić tylko niektóre z nich. Dzięki tej ceramice możemy skompletować piękną i bogatą zastawę dla naszego stołu. Wyroby ceramiczne z Bolesławca zakupimy na przykład w sklepie internetowym WR ceramika, jak też w sklepach firmowych w całej Polsce.
Warto mieć na uwadze, że rozmaite serie ceramiki bolesławieckiej można łatwo łączyć ze sobą dzięki podobnej gamie kolorystycznej obejmującej kolory takie, jak m.in.: biały, kobaltowy, żółty i zielony, jak też dzięki pasującym do siebie wzorom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana