Z jakich elementów składają się agregaty prądotwórcze?
Agregaty prądotwórcze można spotkać zarówno w domach, jak i w wielu przedsiębiorstwach. Przede wszystkim tego rodzaju sprzęt zapewnia bezpieczeństwo energetyczne. Nawet jeśli nastąpi przerwa w dostawie prądu, sprzęt RTV i AGD w domu oraz maszyny w firmie będą działać. Ponadto wspomniane urządzenia są ważnym wyposażeniem miejsc, w których nie ma dostępu do innych źródeł prądu. Z jakich części są one zbudowane?
Elementy składające się na agregat prądotwórczy
Każdy agregat prądotwórczy jest wyposażony w silnik spalinowy. Wytworzona w wyniku spalania paliw energia odpowiada za napędzenie prądnicy, która również stanowi istotną część opisywanego urządzenia. Składa się ona z magnetycznego wirnika umieszczonego w cylindrycznym stojanie. Należy zaznaczyć, że do wytworzenia prądu, agregat wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Ważnym elementem agregatu prądotwórczego jest też rama chroniąca poszczególne jego części przed zabrudzeniem, a także wilgocią.
Niektóre agregaty prądotwórcze mogą być dodatkowo wyposażone w automatyczny regulator napięcia określany jak AVR. Urządzenia z tym elementem są polecane przede wszystkim osobom planującym je wykorzystać w celu zasilania urządzeń elektronicznych, np. telewizorów, komputerów czy lodówek. Jeżeli natomiast zależy Ci wyłącznie na sprzęcie dostarczającym prąd do elektronarzędzi, wariant bez AVR też będzie dobrym wyborem. Należy również wspomnieć, że agregaty mogą mieć części odpowiadające za automatyzację ich pracy, a także systemy, których zadaniem jest prawidłowe odprowadzanie spalin.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu agregatu prądotwórczego?
Poszukując agregatu prądotwórczego, warto przemyśleć, gdzie i do zasilania jakiego sprzętu chcesz go wykorzystać. Na profesjonalne doradztwo możesz liczyć robiąc zakupy w sklepie internetowym Mulitimaszyny.eu. Na rynku znajdziesz wiele wariantów jedno- oraz trójfazowych. Pierwsze są stosowane do zasilania urządzeń napięciem 230 V, z kolei drugie — 400 V. Pamiętaj jednak, że jeśli planujesz zasilanie delikatnego sprzętu elektronicznego, najlepszym wyborem będzie prawdopodobnie agregat z AVR albo wariant inwertorowy. Co więcej, warto zastanowić się, czy chce się produkt przenośny czy zaawansowany technologicznie sprzęt stacjonarny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana