Z jakich opakowań korzystają firmy cateringowe?
Opakowania gastronomiczne są wykorzystywane nie tylko przez lokale, które oferują dania na wynos, ale także przez firmy cateringowe. Przygotowana „dieta pudełkowa” musi być bowiem dostarczona w możliwie higieniczny, szczelny i estetyczny sposób, by zachować wszelkie środki bezpieczeństwa oraz zachęcić do jedzenia. Czym dokładnie charakteryzują się takie pojemniki?
Celem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 5 czerwca 2018 r. (tzw. dyrektywy plastikowej) było ograniczenie negatywnego wpływu produktów wykonanych z tworzyw sztucznych na środowisko. Dokument przyczynił się do zniknięcia jednorazowych, plastikowych sztućców i słomek czy styropianowych opakowań gastronomicznych. Przepisy dot. pojemników, jakie są używane przez catering nie ograniczają się jednak jedynie do kwestii ekologicznych, ale określają też warunki, które mają zapewnić bezpieczeństwo żywności.
Opakowania gastronomiczne na wynos
Firmy cateringowe korzystają z różnorodnych „pudełek”, aby dostarczyć przygotowaną dania. Ze względu na wspomnianą „dyrektywę plastikową”, zrezygnowano z opakowań zrobionych z plastiku i polistyrenu, a postawiono na materiały bliższe środowisku. Pojemniki są najczęściej produkowane z papieru, trzciny cukrowej lub poddającego się recyklingowi „tworzywa PP”. Jak dodaje szczecińska firma Elte, żeby zabezpieczyć włożoną żywność, używa się zgrzewarki i biodegradowalnych folii. Gotowe kartoniki wkłada się również do papierowych torebek.
W branży cateringowej stosuje się pojemniki przyjmujące rozmaite formy i rozmiar. Wszystko zależy tutaj od przyjętego pułapu kalorycznego oraz przyrządzonej potrawy. Inaczej prezentują się szczelne miseczki czy słoiki na zupę, a inaczej „pudełka” zawierające dania, które dzieli się na kilka sekcji (tzw. menuboxy z oddzielnym „wgłębieniem” na źródło białka, węglowodanów i sałatkę). Warto także podkreślić, że wszystkie opakowania gastronomiczne (w Szczecinie np. oferowane przez wspomnianą wcześniej firmę) powinny być odporne na wilgoć.
Opakowania gastronomiczne w branży cateringowej
Poszukując odpowiedniego rozwiązania w tym zakresie, należy zwrócić uwagę m.in. na jakość zastosowanych materiałów. Pojemniki nie mogą się rozklejać, nawet, jeżeli wkładana potrawa jest szczególnie gorąca. Trzeba również sprawdzić, czy wybrane opakowania gastronomiczne są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Zachowanie właściwych warunków sanitarnych ma tutaj znaczenie nie tylko z prawnej perspektywy, ale też wizerunkowej. Nieprawidłowości pod tym względem mogą odbić się w opinii klientów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana