Z jakich tworzyw produkowane są opakowania foliowe?
Opakowania foliowe są niezwykle popularne ze względu na swoją uniwersalność. Te praktyczne opakowania chronią umieszczoną w nich zawartość przed zabrudzeniem się, wilgocią, czy dotykiem osób oglądających towar w sklepie. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób opakowania foliowe powstają i z czego są zrobione. W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do lektury!
Co warto wiedzieć na temat opakowań foliowych?
Opakowania foliowe mają wiele zalet: są tanie w produkcji, odporne na czynniki zewnętrzne i stosunkowo łatwe do wytworzenia. Do ich produkcji wykorzystuje się między innymi polietylen o różnej gęstości, polipropylen, polichlorek winylu, politereftalan etylenu i poliwęglan. Dodatkowo na rynku jest dostępnych wiele rodzajów opakowań:
Woreczki HDPE: to najpopularniejszy rodzaj opakowań foliowych. Są wykonane z polietylenu o dużej gęstości, dzięki czemu są niezwykle wytrzymałe. Stosuje się je zwykle do pakowania owoców lub pieczywa.
Woreczki LDPE: tego typu opakowania powstają z polietylenu o niskiej gęstości, który stosuje się także do produkcji folii termokurczliwej. Woreczki LDPE nie szeleszczą i z powodzeniem mogą być wielokrotnie wykorzystywane.
Woreczki MDPE: to coś pomiędzy opakowaniami HDPE i LDPE, są produkowane z polietylenu o średniej gęstości. Są mniej elastyczne i bardziej wytrzymałe niż LDPE, ale znajdują podobne zastosowanie.
Wyroby z PP: są podobne do polietynelu, jednak bardziej przezroczyste i mniej elastyczne. Służą do zabezpieczenia artykułów takich jak leki i żywność przed wilgocią, nie przepuszcza też zapachów.
Wszystkie wyżej wymienione opakowania można zakupić w sklepie Profil.
Jak produkuje się opakowania foliowe?
Opakowania foliowe można wytworzyć na dwa sposoby: metodą rozdmuchu oraz wylewu. Rozdmuch jest tańszy i pozwala otrzymać mocną, wytrzymałą folię. Z kolei metodą wylewu produkuje się folie bardzo elastyczne i odporne na zerwanie. Metoda wylewu jest również korzystniejsza cenowo. Następnie producent dostosowuje opakowania do wymagań klienta: dodaje zamknięcie strunowe lub taśmę samoprzylepną czy wykonuje w nich tzw. eurodziurkę, która umożliwia powieszenie opakowania z produktem na sklepowej półce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana