Zalety niewidzialnej wycieraczki do szyb samochodowych
Niewidzialna wycieraczka to specjalistyczny preparat hydrofobowy, który po nałożeniu na szyby samochodowe zapewnia większą przejrzystość i ułatwia spływanie z nich wody. Przy dużych prędkościach umożliwia nawet jazdę w deszczu bez używania wycieraczek mechanicznych, a to poprawia komfort i bezpieczeństwo np. w czasie szybkiego przemieszczania się autostradami. Skuteczność tego produktu najlepiej wypróbować w praktyce we własnym samochodzie.
Szyby samochodowe są elementem, o którym często zapominają właściciele dbający o jak najlepszy wygląd swoich aut. Wielu kierowców stara się o idealny stan karoserii czy felg, czyści je z dbałością używając skutecznych środków pielęgnacyjnych do auto detailingu. Natomiast boczne szyby myją jedynie wodą, a do kosmetyki z przodu i z tyłu stosują zaledwie zwykłe płyny do spryskiwaczy. A tymczasem można lepiej zadbać o ten element wyposażenia pojazdów.
– Po zastosowaniu niewidzialnej wycieraczki szyby wydają się czystsze i bardziej przezroczyste nawet jeśli nie pada deszcz – mówi ekspert ze sklepu internetowego Gloss Factory, który oferuje kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji samochodów. – Jednak atrakcyjniejszy wygląd zewnętrzny to tylko dodatek w wypadku zastosowania tego preparatu. Główną jego zaletą jest polepszenie widoczności w trakcie szybkiej jazdy w deszczową pogodę. Dzięki tej idealnie przezroczystej, cieniutkiej warstwie ochronnej można w złych warunkach atmosferycznych przemieszczać się z wyłączonymi wycieraczkami mechanicznymi.
Woda z szyby spływa szybciej
Niewidzialna wycieraczka to płyn o cechach hydrofobowych. Jego właściwości fizyczne umożliwiają szybsze spływanie kropli wody z powierzchni szyby. Wygląda to w ten sposób, że padający deszcz gromadzi się na przezroczystej powierzchni w większe krople, które pod wpływem pędu powietrza swobodnie spływają z niej w postaci cienkich stróżek. Dla kierowcy, który jedzie z odpowiednią prędkością, oznacza to, że nie ma przed sobą tafli wody, którą muszą szybkimi ruchami zbierać gumowe pióra tradycyjnych wycieraczek. Nie przeszkadzają mu więc podczas trudnej drogi, ani poruszające się jak szalone ramiona mechanizmu, ani sam deszcz. W ten sposób ma lepszą widoczność i wyższy komfort jazdy w trudnych warunkach. Niektórzy kierowcy mówią nawet czasem, że poruszanie się podczas opadów staje się w takiej sytuacji zdecydowanie przyjemniejsze.
Trzeba jednak wiedzieć, że ta zaleta wynikająca z dodatkowej warstwy ochronnej ujawnia się w pełni dopiero podczas szybkiej jazdy. Co prawda producenci najlepszych preparatów informują, że zaczynają one spełniać swoją rolę już od prędkościach 40-60 km/h, ale pełnię swoich możliwości pokazują dopiero podczas przemieszczania się autostradami z szybkością 120-140 km/h. Natomiast nie można liczyć na ten efekt podczas wolnej jazdy w mieście, a tym bardziej podczas stania w korkach. Dlatego w takich sytuacjach należy używać mechanicznych wycieraczek. Jednak hydrofobowość tych preparatów nadal pomaga odprowadzać szybciej wodę z bocznych szyb, lusterek czy osłon zewnętrznych świateł, a to ułatwia kierowcy prowadzenie auta oraz poprawia widoczność jego samochodu.
Dlatego najczęściej niewidzialne wycieraczki stosują właściciele aut, którzy pokonują duże odległości autostradami. Natomiast kierowcy poruszający się po miastach nakładają je najczęściej na boczne szyby oraz pozostałe elementy istotne dla widoczności i lepszych możliwości obserwacji sytuacji na drodze.
Łatwa aplikacja, wysoka skuteczność
Właściwości hydrofobowe tego preparatu powodują również, że szyby łatwiej utrzymać w czystości. Przede wszystkim brud słabiej przylega do ich powierzchni, a jeśli już na nich zostanie, to prościej go potem usunąć. Zaletą niewidzialnej wycieraczki jest także łatwość z jaką się nakłada ją na szyby. Nie zabiera to dużo czasu i nie wymaga nadzwyczajnej precyzji. Płyny oferowane są w butelkach z dołączonymi czasem aplikatorami, a preparat należy rozprowadzać równomiernie po całej powierzchni kolistymi ruchami. Na koniec całość warto przetrzeć lekko czystą ściereczką z mikrofibry. Należy ściśle przestrzegać przy tych czynnościach zaleceń producentów.
Okres trwałości takiej warstwy ochronnej zależy od wielu czynników. Czasem producenci zapewniają, że ich asortyment utrzymuje działanie nawet przez pół roku. Jednak skraca się on np. wraz z częstotliwością stosowania wycieraczek mechanicznych czy składem chemicznym używanego płynu do spryskiwania – zwłaszcza preparaty zimowe źle wpływają na okres ich trwałości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana