Zasady bezpieczeństwa przy laserowym cięciu blach
Cięcie laserowe to bardzo bezpieczna i precyzyjna metoda cięcia blach. Wypadki i błędy zdarzają się niezwykle rzadko, ale mimo wszystko warto pamiętać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. Dowiedz się więcej.
Bezpieczna i efektywna metoda cięcia blach
Laserowe cięcie blach odbywa się w sposób całkowicie bezkontaktowy. Specjaliści od obróbki artykułów stalowych z firmy Interstal wyjaśniają, że pracownik musi wyłącznie zaprogramować urządzenie i nie musi mieć bezpośredniego kontaktu z wiązką lasera, która będzie precyzyjnie sterowana przez komputer. Nie zmienia to jednak faktu, że w miejscu, w którym pracuje maszyna, mogą wytwarzać się szkodliwe pyły i gazy procesowe. Z tego powodu w Polsce obowiązują odpowiednie przepisy określające maksymalne stężenie szkodliwych substancji w powietrzu. Warto także wiedzieć, że samo promieniowanie laserowe może prowadzić do uszkodzeń skóry i oczu. Z tego powodu pod żadnym pozorem nie można dopuścić w rejon pracy maszyny osób postronnych, a pracownicy powinni nosić odzież i gogle ochronne.
Kompleksowe wyszkolenie pracowników
Urządzenia do laserowego cięcia blach to bardzo nowoczesny i skomplikowany sprzęt. Jego operatorzy powinni mieć zatem odpowiednie kwalifikacje. Dzięki temu mogą oni nie tylko wykonywać najbardziej wymagające zlecenia, ale także wiedzą, kiedy sprzęt działa właściwie, a kiedy jest z nim coś nie tak. Dobre wyszkolenie pracowników pozwala także uniknąć awarii i wypadków związanych z nieumiejętnym wykorzystywaniem sprzętu. Z racji tego, że postęp techniczny stale posuwa się naprzód, kwalifikacje pracowników, również te związane z kwestiami bezpieczeństwa, powinny być ustawicznie rozwijane i aktualizowane. Zgodnie z ocenami ekspertów, to właśnie poziom świadomości personelu jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo na stanowisku pracy.
Regularne przeglądy techniczne
Nawet maszyny najwyższej jakości narażone są na różne usterki i awarie. Dlatego też zarówno same urządzenia do cięcia blach, jak i, systemy bezpieczeństwa, takie jak systemy odciągowe-filtracyjne, powinny być poddawane regularnym przeglądom technicznym. Powinny być one przeprowadzane przez wyspecjalizowany serwis, najlepiej autoryzowany serwis producenta danego urządzenia. Jest to niezwykle ważne, gdyż brak ważnego przeglądu może skutkować niezauważeniem wadliwej pracy lub awarią sprzętu, co może skończyć się zmianą parametrów emitowanego promieniowania lub poważnym wypadkiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana