Zasady bezpieczeństwa przy rozbiórkach budynków
Prace rozbiórkowe wykonywane są, jeśli z jakiegoś powodu istnieje potrzeba usunąć budynek z danej parceli, nie niszcząc przy tym materiałów, z jakich został on wykonany lub kiedy nie ma możliwości zastosowania bardziej inwazyjnych metod. Każda rozbiórka budynku to trudne i czasochłonne zadanie, podczas którego wiele rzeczy może pójść nie tak. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie pewnych zasad bezpieczeństwa.
Przygotowanie do prac rozbiórkowych
Bezpieczne przeprowadzenie prac rozbiórkowych w dużym stopniu zależy od tego, w jaki sposób ekipa je wykonująca zostanie przygotowana do zadania. Dlatego tak ważne jest sporządzenie szczegółowego planu kolejnych działań. Jak zauważa pracownik Hurtowni stali i surowców wtórnych Lebal, która zajmuje się skupem stali, żeliwa, metali kolorowych i handlem wyrobami hutniczymi:
- Każdy pracownik obecny przy pracach powinien być bardzo dobrze zaznajomiony ze szczegółowym planem działań. Ma to zapobiegać sytuacjom, kiedy nieświadomi pracownicy podejmują działania mogące stwarzać zagrożenie dla nich samych lub dla osób przebywających w ich otoczeniu.
W ramach przygotowania do rozbiórki budynek odłączany jest ponadto od sieci przesyłowych, np. sieci gazowej lub elektrycznej – jest to bardzo ważne, gdyż wykonywanie prac rozbiórkowych w budynku połączonym z siecią może doprowadzić do wybuchu pożaru lub innych poważnych wypadków.
Przebieg prac rozbiórkowych
Każdą rozbiórkę rozpoczyna się od najwyższych kondygnacji budynku, stopniowo schodząc w dół i dbając o systematyczne usuwanie powstających w wyniku prac odpadów, między innymi gruzu i stali, które w późniejszym etapie trafiają na złomowisko. Skup złomu pozwala nie tylko pozbyć się z zyskiem niepotrzebnych już materiałów, ale również przysłużyć się do ochrony środowiska naturalnego.
Oczyszczanie kondygnacji jest ważne, gdyż nadmiar odpadów może obciążać stropy i prowadzić do ich zawalenia się. Zasady bezpieczeństwa podczas rozbiórek wykluczają burzenie ścian poprzez ich podcinanie lub podkopywanie, ponieważ waląc się, mogą one również doprowadzić do obciążenia stropu, co grozi niekontrolowanym zawaleniem się piętra. Niedopuszczalne jest również przeprowadzenie rozbiórki przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, przede wszystkim silnym wietrze. Podczas każdego etapu rozbiórki pracownicy nie mogą przebywać na kondygnacjach niższych niż te, na których aktualnie wykonuje się prace.
Odpowiedni sprzęt ochronny
Nawet bardzo precyzyjny plan działania nie jest w stanie przewidzieć wszystkich wydarzeń na terenie prac rozbiórkowych, dlatego bardzo istotne dla zachowania bezpieczeństwa jest wyposażenie osób przebywających w budynku lub w jego pobliżu w odpowiedni sprzęt ochronny. Chodzi tutaj przede wszystkim o kaski, maski, rękawice, odpowiednie obuwie. Jeśli istnieje ryzyko upadku z dużej wysokości, pracownicy powinni móc zabezpieczyć się przed nim przy pomocy specjalnych szelek i uprzęży.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana