Zasady serwisowania oczyszczalni ścieków bytowych
Podstawowe czynności eksploatacyjne, takie jak kontrola stanu osadnika wstępnego, czy dbanie o stan techniczny źródeł napowietrzania nie zawsze wystarczają do utrzymania oczyszczalni ścieków w dobrym stanie technicznym. Muszą być one regularnie serwisowane przez specjalistyczne firmy. Dowiedz się, jakie obowiązują zasady serwisowania oczyszczalni ścieków bytowych.
Czym są oczyszczalnie ścieków bytowych?
Budynki, które nie mają dostępu do sieci kanalizacyjnej, muszą być podłączone do zbiorników na odpady płynne lub wyposażone w oczyszczalnie ścieków bytowych – nowoczesne i ekologiczne instalacje, które umożliwiają bezpieczne pozbywanie się nieczystości płynnych z gospodarstw domowych. Ścieki bytowe składają się głównie z odchodów, resztek jedzenia i detergentów, które pochodzą z budynków mieszkalnych, a także biurowych, usługowych i użyteczności publicznej.
Dlaczego prawidłowa praca oczyszczalni jest ważna?
Ścieki bytowe charakteryzujące się dużą zawartością niebezpiecznych związków i drobnoustrojów muszą zostać poddane oczyszczeniu w oczyszczalniach ścieków. W innym przypadku mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne lub przyczynić się do skażenia chemicznego środowiska. Dlatego też wydajne działanie oczyszczalni ścieków bytowych ma zasadnicze znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla całego ekosystemu. Należy więc poddawać je regularnym serwisom, które najlepiej zlecać doświadczonym firmom. Jedną z nich jak dostawca wyposażenia technologicznego oczyszczalni ścieków Contecsim z Pruszcza Gdańskiego, który zajmuje się również montażem urządzeń układów podczyszczenia oraz serwisem pompowni i oczyszczalni ścieków.
Serwis oczyszczalni ścieków bytowych
Regularne serwisy oczyszczalni ścieków zapewnia ich właściwe funkcjonowanie i skuteczne działanie przez wiele lat. Podstawową czynnością serwisową jest kontrola urządzeń, a przede wszystkim stanu osadnika wstępnego i opróżnianie go, aby nie dopuścić do przekroczenia granicznego poziomu części osadowej. Nadmiar osadu należy usunąć z wykorzystaniem specjalistycznego pojazdu asenizacyjnego. Ważna jest też profilaktyka związana ze stosowaniem specjalnych preparatów uzupełniających szczepy bakterii, które zapewniają odpowiednie procesy tlenowe. Przeglądy muszą także brać pod uwagę stan techniczny i wydajność urządzeń odpowiedzialnych za napowietrzanie bioreaktora, a więc dmuchaw i wentylatorów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana