Zastosowanie mikroskopu w leczeniu stomatologicznym
Praca z mikroskopem w gabinecie stomatologicznym pozwala na precyzyjne przeprowadzenie zabiegów wymagających wyjątkowej precyzji (takich, jak np. leczenie kanałowe). Stosując to urządzenie, lekarz może znaleźć najdrobniejsze nieprawidłowości, jakich nie byłby w stanie wychwycić gołym okiem.
Mikroskop, który wykorzystuje się w klinikach stomatologicznych, zwykle przypomina modele laboratoryjne i operacyjne. Urządzenie bywa najczęściej zawieszone na suficie, skąd można go przesuwać w stronę fotelu zabiegowego, jeśli wymaga tego sytuacja. Na całą instalację składa się kilka elementów, m.in. okular służący do obserwacji i pokrętło regulujące ostrość obrazu. Przyrząd jest również wyposażony w uchwyty, dzięki którym można zmieniać jego położenie i „odkładać”, gdy nie jest już potrzebny. W aparaturze znajdują się także soczewki.
Leczenie kanałowe i inne zabiegi pod mikroskopem
Praca w powiększeniu jest szczególnie przydatna, kiedy zachodzi konieczność wyjątkowo dokładnego wykonania zabiegu. Taka sytuacja ma miejsce m.in. podczas leczenia kanałowego. Mikroskop sprawia, że można szybko i łatwo odnaleźć, oczyścić oraz wypełnić wszystkie kanały korzeniowe. Urządzenie powiększa i rozjaśnia kilkumilimetrowe pole zabiegowe, dzięki czemu lekarz jest w stanie skrupulatnie usunąć miazgę i toksyny (co docenia się zwłaszcza przy zwężeniach i zrośnięciach kanalików), by nie pozostawić jakichkolwiek pozostałości.
Mikroskop może być też wykorzystywany w stomatologii codziennej – podczas opracowywania ubytków. Jak tłumaczą eksperci z gabinetu stomatologicznego „Klinika Uśmiechu” z Łodzi, wykorzystanie mikroskopu poprawia skuteczność takich zabiegów.
Zalety mikroskopu w gabinecie stomatologicznym
Na korzyść urządzenia przemawia nie tylko bezproblemowy przebieg leczenia kanałowego, ale także komfort lekarza. Stomatolog nie jest zmuszony do silnego nachylania się nad pacjentem, aby np. dostrzec wszystkie kanały korzeniowe, a tym samym nadwyrężać kręgosłup i narażać się na wadę postawy lub zwyrodnienia. Można nawet oprzeć się o zagłówek fotela i wygodnie patrzeć przez podstawiony okular. Za pomocą mikroskopu można sporządzać szczegółową dokumentację medyczną (ze zdjęciami i filmami).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana