Znaczenie cięcia laserem we współczesnym przemyśle
Laser generuje światło o identycznej długości fal i takim samym kierunku. Emitowane światło cechuje się wyjątkowym skupieniem i znaczną mocą. Popularność lasera stale rośnie. Znajduje on szerokie zastosowanie w przemyśle, medycynie, budownictwie, geodezji, telekomunikacji, technologiach wojskowych. Jedną z prac wykonywanych z użyciem lasera jest cięcie metalu, drewna, tworzyw sztucznych, tkanin, papieru, szkła. Dowiedz się więcej.
Charakterystyka technologii cięcia laserem
Cięcie laserem jest niezwykle precyzyjną metodą. Pozwala ona pozyskać materiały z różnych surowców, o wysokiej jakości. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskuje się elementy o różnych kształtach i rozmiarach, również bardzo małych. Często są to wyroby o bardzo skomplikowanych kształtach. Czas cięcia jest bardzo krótki, wiązka światła może dokonać cięcia setek, a nawet tysięcy detali, które następnie są przekazywane do obróbki.
Obróbka metodą laserową eliminuje zagrożenia powstania niebezpiecznych dla środowiska odpadów. Jak podkreślają specjaliści firmy Mera Metal S.A., uzyskane powierzchnie są idealne gładkie, więc nie ma konieczności ich dalszego przycinania czy szlifowania. Każdy tak uzyskany element jest zgodny ze wzorem.
Zastosowanie cięcia laserem w przemyśle
Laser jest wykorzystywany do wycinania konkretnych elementów z:
- metalu,
- drewna,
- szkła,
- tworzyw sztucznych,
- papieru,
- tkanin i wielu innych.
Laserowe cięcie blach jest bardzo popularne, z uwagi na wysoką precyzję wykonania. Jest to jedna z najpopularniejszych prac, w których obecnie jest wykorzystywany laser. Technologia ta stosowana jest na całym świecie, wybrane elementy uzyskuje się dzięki wypalaniu, sublimacji lub topnieniu. Nie jest konieczne mocowanie materiału, dzięki czemu można w ten sposób obrobić nawet najmniejsze detale.
Cięcie laserem jest wykorzystywane w wielu branżach przemysłowych, przede wszystkim zaś w:
- budownictwie,
- przemyśle motoryzacyjnym,
- architekturze
- lotnictwie,
- przemyśle meblowym.
Technologia ta jest stosowana z uwagi na wysoką precyzję i szybkość pracy. Praca ręczna i inne urządzenia mechaniczne nie są w stanie zastąpić tego rozwiązania. Dodatkowym atutem jest powtarzalność wzorów, a więc możliwość wykonania wielu identycznych wyrobów. Laser umożliwia ponadto wycinanie otworów mniejszych niż grubość materiału, w którym są wykonywane.
Jest on również stosowany w znakowaniu, spawaniu, hartowaniu oraz natapianiu i obróbce powierzchniowej. Na popularności zyskuje również laserowe grawerowanie wybranych znaków, obrazów lub napisów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana