Żywice i utwardzacze do kompozytów
Kompozyty to szeroka grupa materiałów, które powstają poprzez zespolenie ze sobą co najmniej dwóch materiałów określanych jako warstwa zbrojąca oraz osnowa. W związku z tym kompozyty można podzielić pod względem rodzaju zastosowanego w nich zbrojenia oraz osnowy, która to może być metalowa lub niemetalowa, czyli ceramiczna lub polimerowa. Poniżej skupiamy się natomiast wyłącznie na rodzajach osnowy polimerowej w postaci żywic i utwardzaczy.
Funkcje osnowy w kompozytach
Osnowa to element składowy materiałów kompozytowych, który odpowiada przede wszystkim za utrzymanie w odpowiednim kształcie i formie ich zbrojenia. Dodatkowo ma ona także za zadanie zapewnić kompozytom odporność na ściskanie oraz przenosić naprężenia na zbrojenie. Oprócz tego osnowa w kompozytach zapobiega także pęknięciom, a w przypadku ich wystąpienia ogranicza ich rozprzestrzenianie się.
Rodzaje żywic i utwardzaczy stosowanych w produkcji kompozytów
Omawiana osnowa polimerowa wykonywana może być z trzech rodzajów tworzyw. Wobec tego mogą nimi być żywice termoutwardzalne w postaci fenoplastów oraz aminoplastów lub żywice chemoutwardzalne — poliestrowe, epoksydowe czy też silikonowe. Trzecim z materiałów są natomiast tworzywa termoplastyczne, takie jak:
- poliamidy,
- polipropylenu,
- poliestry termoplastyczne,
- poliwęglany.
Przy czym żywice chemoutwardzalne wymagają dodatkowo zastosowania także utwardzaczy, które po połączeniu tych składników w odpowiednich proporcjach nadają im pożądane właściwości. Wśród ich rodzajów stosowanych przy produkcji kompozytów wyróżnia się wobec tego utwardzacze:
- aminowe — między innymi aminy alifatyczne, aromatyczne lub cykloalifatyczne,
- poliamidowe,
- bezwodnikowe,
- typu zasad oraz kwasów Lewisa.
Rodzaje kompozytów z zastosowaniem osnowy polimerowej w postaci żywic oraz utwardzaczy
Zastosowanie osnowy polimerowej w postaci żywic i utwardzaczy jakie oferuje między innymi producent żywicy epoksydowej Sarzyna Chemical pozwala na wytworzenie różnorodnych kompozytów. Ich podział zależy natomiast właśnie od zastosowanego rodzaju osnowy polimerowej, w związku z tym zaliczyć można do nich między innymi:
- kompozyty z osnową z żywic chemoutwardzalnych powstających poprzez nałożenie na formy warstw rozdzielających oraz licowych w postaci żelkotu, który może mieć na przykład w zależności od potrzeb właściwości niepalne, specjalne lub formiarskie za pomocą metod ręcznych, lub maszynowych,
- kompozyty o osnowie z tworzyw termoutwardzalnych — produkowane w dwóch etapach poprzez tłoczenie żywic z dodatkami oraz prasowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana