4 zalety budowy domu drewnianego całorocznego
Budownictwo z drewna przeżywa prawdziwy renesans. Bardzo dużą popularnością cieszą się przykładowo ekologiczne domy szkieletowe. Dlaczego warto zdecydować się na zamieszkanie w całorocznym domu drewnianym? Sprawdź.
Łatwość i szybkość budowy
Domy drewniane buduje się znacznie szybciej niż murowane. Jeśli zdecydujemy się na technologię szkieletową, to cały proces budowy może zamknąć się w zaledwie kilku miesiącach. Dom szkieletowy to bardzo lekka konstrukcja, która zazwyczaj nie wymaga wykorzystania ciężkiego sprzętu budowalnego. Co ważne, takie budynki można także wznosić o każdej porze roku, więc jest to bardzo dobra opcja dla osób, które chcą wznieść swój wymarzony dom w jak najkrótszym czasie.
Energooszczędność
Technologia szkieletowa nie stawia żadnych ograniczeń co do standardu energetycznego budowli. Domy drewniane gwarantują naprawdę dobrą izolację i długo trzymają ciepło. Co więcej, przedsiębiorstwa specjalizujące się we wznoszeniu takich budynków, np. firma budowlana Sas Prima, wyposażają je zazwyczaj w nowoczesne instalacje, które znacząco obniżają koszty ogrzewania i zużycie energii elektrycznej. Często stosuje się na przykład podwójną termoizolację — wewnątrz szkieletu oraz na zewnątrz niego.
Troska o środowisko
Energooszczędne domy drewniane są również bardzo ekologiczne. Przy ich budowie wykorzystuje się przede wszystkim materiały pochodzenia naturalnego. Budownictwo szkieletowe umożliwia także instalację różnych urządzeń produkujących energię odnawialną, np. paneli fotowoltaicznych. Nie jest też prawdą, że jest to konstrukcja nietrwała, która traci swoje właściwości po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach. Doświadczenia ze Stanów Zjednoczonych i Skandynawii pokazują, że takie domy, jeśli są dobrze wykonane, mogą stać nawet ponad sto lat.
Korzyści zdrowotne
W domach drewnianych tworzy się wyjątkowy mikroklimat, który ma pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Ogromną takich budynków są ich właściwości higroskopijne. Drewno użyte do budowy może ponadto samoczynnie wytwarzać olejki eteryczne, które niejednokrotnie mają działanie antybakteryjne i ułatwiają oddychanie. Warto także pamiętać o tym, że w domach z drewna dużo rzadziej pojawia się pleśń i grzyb, czyli największa zmora budynków murowanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana