4 zalety kupowania warzyw od rolników
Społeczeństwo się zmienia: jesteśmy coraz bardziej świadomi naszych wyborów i tego, w jaki sposób wpływają one na środowisko. Wiele z nas stara się zwracać uwagę na to, czy produkty, które kupujemy w sklepach, zostały wyprodukowane w sposób etyczny. Jednym z bardziej ekologicznych rozwiązań jest kupowanie warzyw i owoców prosto od rolnika.
Przede wszystkim ekologia
W supermarkecie produkty mają przede wszystkim przyciągać wzrok — aby to osiągnąć, często trzeba je nawozić dużą ilością pestycydów; nie ma miejsca na nawet najmniejszą skazę czy plamkę. Warto także zwrócić uwagę na opakowania, których wymaga supermarket. Rocznie generuje się tam tony plastikowych, szkodliwych dla środowiska toreb. Wybierając się na targ, możemy zaopatrzyć się we własną torbę lub siatki wielorazowe. Warzywa sprzedawane przez rolnika nie mają za sobą wielokilometrowej podróży, nie potrzebują więc takiej ochrony jak warzywa z supermarketu.
Wsparcie lokalnych rolników
Pandemia odbiła się na wszystkich gałęziach gospodarki, a więc również na rolnictwie. Niektóre łańcuchy dostaw zostały zerwane już na początku walki z wirusem, a sami rolnicy często nie mieli nawet gdzie swoich produktów sprzedawać: hotele i restauracje nie mogły przyjmować już tylu gości, nie potrzebowały więc takiej ilości produktów co wcześniej. Kupując na lokalnym targu, możemy mieć pewność, że wspieramy regionalnych dostawców oraz producentów.
Zdrowsze zakupy
Jeśli postanowimy kupić warzyw u rolników, na przykład w Hurtowni Plon na Dolnym Śląsku, możemy się spodziewać najwyższej jakości produktów. Lokalni sprzedawcy żywią się tym, co sam wyprodukowali, mamy więc pewność, że dbają oni o jakość i smak swoich plonów. Nasz organizm czerpie witamy przede wszystkim z owoców i warzyw, dlatego tym bardziej powinniśmy zadbać o to, by miały one ich w sobie jak najwięcej. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, kiedy dostęp do świeżych produktów jest mniejszy.
Cena
Często wydaje nam się, że zakupy w supermarkecie są tańsze — w gazetkach co chwilę widzimy informacje o promocji, więc z pewnością wyjdziemy na tym korzystnie. Musimy jednak pamiętać, że rolnicy — w przeciwieństwie do sklepów — nie są obciążeni kosztami hurtowni, transportu czy chłodni. Dzięki temu ich ceny mogą być konkurencyjne, a jakość produktów nieporównywalnie wyższa. Poza tym istnieje szansa, że kupując bezpośrednio od sprzedawcy, uda nam się wytargować mały rabat, co w przypadku zakupów w supermarkecie byłoby niemożliwe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana