Co najczęściej przedstawiają wlepki?
Czym są wlepki? Wielu z nas wlepki kojarzą się głównie z naklejkami, przedstawiającymi ciekawy rysunek, napis czy grafikę. Bardzo słusznie, bo tym właśnie są wlepki! Wlepka promuje wszelkiego rodzaju inicjatywy społeczne, które są w danej chwili na topie, przypomina o ważnych kwestiach w przestrzeni publicznej. Co zatem najczęściej się na nich znajduje?
Wszystko, co warto wiedzieć na temat wlepek
Jak już zostało wspomniane, wlepki to, najprościej rzecz ujmując, naklejki z przekazem. Można je spotkać na słupach reklamowych, sygnalizacjach świetlnych, w restauracjach. Dużo osób lubi personalizować swój sprzęt elektroniczny za pomocą wlepek, naklejając je na ekran komputera czy tył smartfona. Jeśli chodzi o ich produkcję, możliwe jest wytworzenie różnego rodzaju wlepek, w zależności od technologii wydruku czy rodzaju folii. Ich wyprodukowanie jest także stosunkowo tanie, ze względu na dużą liczbę sztuk.
Co wyrażają wlepki?
Wlepki można podzielić ze względu na przeznaczenie: komercyjne lub artystyczne. W przypadku wlepek artystycznych, mamy do czynienia z wyrażeniem myśli autora, sprawy dla niego ważnej. Będą to zatem wszelkie hasła społeczne, które nawołują do jakiejś zmiany. W tej kategorii mieszczą się także wlepki służące wyłącznie do celów estetycznych, z wszelkiego rodzaju słodkimi zwierzątkami, kwiatkami, tęczami i tym podobne. Natomiast wlepki komercyjne mają za zadanie zareklamować dany produkt. Z racji tego, że można je umieścić praktycznie wszędzie, stanowią świetny nośnik reklamowy, który przyciąga wzrok potencjalnych klientów. Oczywiście, żeby wlepki spełniły swoje zadanie i nie odpadły ani nie wypłowiały po tygodniu, muszą być odpowiednio wysokiej jakości. O to dba między innymi firma Wlepki, która zajmuje się profesjonalną produkcją gadżetów reklamowych.
Krótka historia wlepek
Zgodnie z internetowymi źródłami, pierwsze wlepki pojawiły się już w pierwszej połowie XX wieku i były wykorzystywane zarówno do celów politycznych, jak i humorystycznych. Na początku były jedynie obrazami, dopiero później dodano do nich napisy. Postulowały sprzeciw wobec tradycji, utartym schematom, domagały się swobody i wolności. Jednak swoją obecną popularność wlepki zdobyły dzięki sztuce ulicznej i ludziom, którzy nie bali się wyrażać swoich myśli we wcześniej niedostępnych przestrzeniach. Można je spotkać najczęściej w dużych miastach — Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, szczególnie w okolicach centrum.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana