Co zawiera deklaracja Intrastat?
Wymiana handlowa między państwami członkowskimi Unii Europejskiej nie jest skomplikowana. Nie różni się praktycznie od typowych, krajowych transakcji. Taki pogląd wynika z faktu, że podczas przewozu lub wywozu towarów nie obowiązują obciążenia celne i dodatkowe obowiązki. W określonych sytuacjach przedsiębiorcy są jednak zmuszeni do złożenia specjalnej deklaracji Intrastat. Z jakich elementów składa się owa deklaracja?
Czym jest deklaracja Intrastat?
Intastat to europejski system statystyczny, dotyczącego międzypaństwowego, wewnątrzwspólnotowego handlu towarami. Przedsiębiorcy muszą składać deklarację o dokonanym wywozie i przywozie towarów. Intrastat dotyczy tylko wymiany handlowej między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Muszą ją składać ci przedsiębiorcy, którzy przekroczyli pewne progi sprzedaży z zagranicznymi kontrahentami.
Ów system statystycznych funkcjonuje od 1 stycznia 1993 roku. W Polsce obowiązuje od momentu dołączenia do Unii Europejskiej, czyli 1 maja 2004 roku. Analogicznym systemem jest Ekstrastat, zbierający informację na temat wymiany handlowej między państwami Unii Europejskiej a tzw. krajami trzecimi (poza Unią).
Kogo dotyczy deklaracja Intrastat?
Deklaracja Intrastat nie dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Składać ją muszą jedynie te podmioty gospodarcze i osoby fizyczne, prawne (będące płatnikami VAT), które przekroczyły określone progi finansowe. Pułap jest ustalany indywidualnie, aktualizowany corocznie przez Główny Urząd Statystyczny. Każdy przedsiębiorca musi zwrócić uwagę na progi podstawowe i szczegółowe, odmienne dla wywozu i przewozu.
Z jakich elementów składa się deklaracja Intrastat?
Deklaracja Intrastat, w zależności od progu, którego dotyczy, składa się z 22 (próg szczegółowy) lub 18 pól (próg podstawowy). W dokumencie podaje się okres sprawozdawczy, rodzaj deklaracji, kod izby celnej, odbiorcę lub nadawcę wymiany handlowej, przedstawiciela, łączną wartość fakturową i statystyczną (tylko przy progu szczegółowym), łączną liczbę pozycji (wraz z numerami), opis towaru, kraj przeznaczenia, kody warunków dostawy, rodzaj transakcji, towaru, transportu i kraju pochodzenia, masę netto, ilość towarów, poszczególną wartość fakturową i statystyczną (znowu tylko przy progu szczegółowym), informację o wypełniającym oraz numer identyfikacyjny VAT kontrahenta.
W wypełnieniu deklaracji Intrastat może pomóc agencja celna Intrastat24 z Warszawy. Pracownicy firmy chętnie zajmą się też archiwizacją zgłoszeń, szkoleniami informacyjnymi oraz systemem PUESC.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana