Czy montaż ogrodzenia wokół posesji wymaga zezwolenia?
Gdy budowa domu już jest zakończona, wiele osób zaczyna zastanawiać się nad zagospodarowaniem ogrodu oraz postawieniem trwałego i estetycznego ogrodzenia. Wraz z przeglądaniem stron internetowych oraz katalogów w celu znalezienia inspiracji, zaczynają się nasuwać kolejne pytania. Jedno z nich powinno dotyczyć kwestii formalnych stawiania płotu. Dowiedz się, jakie ogrodzenia można budować bez zezwolenia, a które wymagają zgłoszenia do urzędu.
W jakich sytuacjach można postawić ogrodzenie bez zezwolenia budowlanego?
W zależności od sytuacji możliwa jest budowa ogrodzenia bez zezwolenia, ani jakiegokolwiek zgłoszenia. Należy jednak pamiętać o przepisach prawa budowlanego. Ogrodzenie bez zezwolenia powinno:
- mieć nie więcej niż 2,2 metry wysokości,
- nie pełnić funkcji muru oporowego,
- być bezpieczne dla ludzi i zwierząt, czyli nie może zawierać ostro zakończonych elementów na wysokości do 1,8 m
Co więcej, należy również pamiętać o odpowiednich wymiarach furtki oraz bramy. Do tego żadne z tych elementów nie powinny otwierać się na zewnątrz działki. Możliwość budowy płotu bez zezwolenia nie ma zastosowania w przypadku obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Wtedy należy bez względu na wymiary ogrodzenia wystąpić o zezwolenie, konieczna będzie też zgoda konserwatora opiekującego się budynkiem. Projekt i wykonanie ogrodzenia warto zlecić specjalistycznym firmom, takim jak Bojan. W ten sposób można zadbać o spełnienie wszystkich wymogów prawnych dotyczących budowy płotu oraz montażu bramy czy furtki.
Zezwolenie na montaż ogrodzenia
Jeśli planujesz wykonanie ogrodzenia o wysokości większej niż 2,2 metry lub będzie ono pełnić funkcję muru oporowego, wtedy konieczne jest wystąpienie o zezwolenie. W jaki sposób można to zrobić? Należy zgłosić chęć budowy do urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Wniosek powinien zawierać następujące elementy:
- termin rozpoczęcia prac budowlanych związanych ze stawianiem ogrodzenia,
- rodzaj planowanych czynności montażowych,
- projekt ogrodzenia,
- akt własności działki lub inny tytuł uprawniający do wykonania budowy płotu na niej.
Co do zasady przyjmuje się, że jeśli urząd gminy w ciągu 21 dni nie zgłosi obiekcji, można przystępować do montażu ogrodzenia. Warto nie budować wysokiego płotu bez zgłoszenia, gdyż za taką samowolkę budowlaną może grozić kara grzywny i nakaz przebudowy lub całkowitej rozbiórki ogrodzenia. W takiej sytuacji lepiej poczekać na decyzję urzędu lub zdecydować się na budowę płotu zgodnie z przepisami dopuszczającymi montaż bez zgłoszenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana