Czy odtrucie alkoholowe można przeprowadzić w domu?
Alkoholizm to często występujący w społeczeństwie nałóg. Może dotknąć tak naprawdę każdego. Nieleczony alkoholizm i zbyt późna reakcja może skończyć się dla osoby dotkniętej nałogiem bądź jej rodziny bardzo źle. Odtrucie alkoholowe, nazywane również zamiennie detoksem, to krok ku trzeźwości i skutecznemu zwalczeniu nałogu. Co warto wiedzieć o odtruciu i czy można je przeprowadzić we własnym domu?
Czym jest odtrucie alkoholowe?
Na początek należy zaznaczyć, że odtrucie alkoholowe to nie jest metoda zwalczania nałogu. Powinno być do niej wstępem, mającym na celu oczyszczenie organizmu ze szkodliwych substancji. Odtrucie alkoholowe jest niezbędne w momencie, gdy uzależniona osoba nie jest w stanie w jakikolwiek sposób zaprzestać spożywania alkoholu. Co ciekawe, odtrucie najczęściej tyczy się osób uzależnionych, ale może mieć też miejsce podczas jednorazowego zatrucia alkoholem. Detoks alkoholowy polega na usuwaniu z organizmu toksyn i przywrócenie zachwianej równowagi wodno-elektrolitowej. Podczas odtruwania uzupełniany jest też poziom jonów potasu, sodu i magnezu. Substancje te są z organizmu „wypłukiwane” podczas spożywania alkoholu, szczególnie w większych ilościach. Celem odtrucia jest przywrócenie poziomu tych substancji do odpowiedniego poziomu. Odtrucie alkoholowe pozwala odzyskać dobre samopoczucie i zniwelować przykre fizyczne objawy, takie jak stany depresyjne czy padaczkę alkoholową.
Odtrucie alkoholowe pod okiem specjalistów
Jeśli mamy do czynienia z lekkim zatruciem, które wydarzyło się jednorazowo – można je z powodzeniem wykonać w domu. Kluczem jest tutaj podawanie dużej ilości wody i elektrolitów. Jednak gdy do czynienia mamy z osobą uzależnioną, której stan jest ciężki, odtrucie alkoholowe powinno być przeprowadzone pod okiem specjalistów.
Trudne przypadki odtruć alkoholowych wykonywane są w warunkach szpitalnych bądź w dobrych ośrodkach leczenia uzależnień, takich jak chociażby Ośrodek Trzeźwość. W trudnych przypadkach podczas odtruwania alkoholowego mamy do czynienia z takimi objawami jak wymioty, osłabienie, biegunka, zaburzenia koncentracji, bóle mięśni czy głowy. Aby odtrucie było skuteczne i bezpieczne, powinno być wykonane pod okiem specjalistów i lekarzy, którzy mogą ocenić ogólny stan zdrowotny pacjenta, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. W trudnych przypadkach może być konieczne wykonanie badań, takich jak USG brzucha czy RTG klatki piersiowej. Odtruwanie u każdego ma inne tempo, ale zazwyczaj przy osobach mocno uzależnionych trwa do 10 dni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana