Czy zwierzę przewożone za granicę musi mieć paszport?
Planując rodzinną podróż z psem za granicę, koniecznie trzeba dowiedzieć się, jakie formalności dopełnić. Czasami może się okazać, że te będą nałożone na psa lub kota. Tak jest w przypadku paszportu. Przemieszczając się po krajach Unii Europejskiej, przewóz zwierzaka jest ułatwiony, ale nie można tego robić, jeśli nie będzie on spełniał obowiązujących przepisów.
Jak przygotować zwierzaka do podróży za granicę?
Zasady dotyczące podróżowania ze zwierzęciem za granicę dotyczą psów, kotów i fretek. Każde z nich przed wyjazdem musi:
zostać zaczipowane (alternatywą jest tatuaż umożliwiający weryfikację),
zostać zaszczepione na wściekliznę,
mieć własny paszport.
Wszystkich tych formalności można dopełnić w gabinecie weterynarza. Trzeba jednak pamiętać o ich kolejności. Szczepienia muszą być wykonane po zaczipowaniu zwierzaka, przed podróżą trzeba także poczekać, aż zaczną być ważne, co może potrwać do 21 dni. Paszport dla zwierząt jest potrzebny przy każdej podróży za granicę, bez względu na to, czy dany kraj znajduje się w obszarze Unii Europejskiej.
Jak wyrobić paszport dla zwierzaka?
Paszport to jeden z najważniejszych dokumentów ułatwiających identyfikację psa. Musi zawierać najważniejsze informacje o nim. Są to między innymi:
dane właściciela psa i weterynarza, który wystawił dokument,
opis zwierzęcia razem z nieobowiązkowym zdjęciem,
miejsce i data wszczepienia czipa,
miejsce i data zaszczepienia psa na wściekliznę,
inne ważne szczepienia zwierzaka.
Paszport wyrabia się u weterynarza, choć nie każda klinika się tym zajmuje. Dokument ten nie zostanie wydany, jeśli pies, kot lub fretka nie będą zaczipowane i zaszczepione. Nie ma także możliwości wydania paszportu przed dopełnieniem tych formalności, nawet jeśli termin ich wizyt jest już wyznaczony.
Zaczipowanie, szczepienie i paszport można wykonać podczas jednej wizyty u weterynarza. Czynności te może wykonać tylko uprawniony lekarz z takiej placówki jak np. PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA PROVET S.C, dlatego przed spotkaniem warto zadzwonić do kliniki i upewnić się, że faktycznie można je przeprowadzić. Cena takiej usług zależy od weterynarza, ale nie powinna przekraczać 200 złotych. Co ważne, nie ma możliwości obejścia tej drogi. Zwierzę, dla którego wystawiono dokument, musi zostać wpisane do stosownych rejestrów, nie można go więc podrobić albo udawać, że paszport został zgubiony. Kontrola natychmiast wykaże kłamstwo i próbę oszustwa. Dla bezpieczeństwa swojego i pupila należy zadbać o dopełnienie wszystkich formalności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana