Czym różni się opinia techniczna budynku od oceny i ekspertyzy?
Wiele inwestycji budowlanych wymaga wykonania projektu budowlanego, inwentaryzacji budowlanej i udokumentowanej oceny technicznej budynku. Są to takie przedsięwzięcia jak duży remont obiektu, przebudowa budynku, wymiana konstrukcji dachu bądź powiększenie otworów w ścianie konstrukcyjnej. Ocena techniczna przybiera postać opinii lub bardziej szczegółowego opracowania, a więc ekspertyzy technicznej. Dowiedz się, czym się one różnią!
Opinia techniczna budynku
Opinia techniczna jest oceną stanu budynku, którą wystawia się w oparciu o przeprowadzone oględziny oraz dostępną dokumentację projektową. Jest to uproszczona forma oceny stanu technicznego obiektu. Wydaje ją specjalista w oparciu o dostarczone mu dokumenty projektowe i oględziny budynku. Formułowane wnioski nie są poparte badaniami ani pomiarami, co sprawia, że opinia ma mniejsze znaczenie niż np. ekspertyza. Diagnoza jest tutaj stawiana na podstawie doświadczenia eksperta, nie zawsze jest jednoznaczna.
Opinia techniczna dotyczy na ogół konkretnych rozwiązań projektowych, zjawisk lub zdarzeń z okresu projektowania bądź realizacji przedsięwzięcia. Może dotyczyć nakładów finansowych na inwestycję. Opracowanie takie ma dać odpowiedzi na pytania postawione przez zamawiającego, związanych z dalszymi działaniami w danym obiekcie.
Ocena techniczna
Ocena stanu technicznego budynku jest zalecana przed każdym poważnym remontem budynku, gdy może dojść do ingerencji w jego konstrukcję. Jest zatem konieczna w sytuacji planowania przebudowy i modernizacji obiektu oraz planowania nowych otworów w ścianach. W wystawionym dokumencie na ogół znajdują się:
- opis budynku,
- opis badanych elementów i zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych,
- dokumentacja fotograficzna i rysunkowa analizowanych elementów,
- opis wykonanych badań,
- wnioski i ocena przyczyn zaobserwowanych usterek,
- zalecenia i rekomendowane działania.
Ekspertyza
Ekspertyza techniczna jest z kolei oceną stanu budynku, która jest poparta badaniami oraz wyliczeniami wytrzymałości. Jak wskazują specjaliści firmy Smart-Bud, ocenie podlegają fundamenty, ściany, stropy oraz inne elementy konstrukcyjne, elewacja i dach. Ten dokument jest dołączany np. do wniosku o przebudowę obiektu, budowę domu i innych konstrukcji.
Wykonuje się w jej ramach niezbędne badania oraz pomiary, dzięki którym możliwa jest precyzyjna ocena stanu technicznego obiektu. Umożliwia ona wykrycie ukrytych wad budynku i ustalenie opłacalności planowanych zmian. Jest podstawą do dochodzenia praw na drodze sądowej np. w przypadku wadliwych prac wykonanych przez ekipę budowlaną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana