Czym różnią się więźba prefabrykowana od klasycznej?
Dach składa się z wielu różnych elementów, jednak kluczowe znaczenie dla jego stabilności i wytrzymałości ma rodzaj zastosowanej więźby. Jeszcze do niedawna najczęściej wykorzystywano jej klasyczną wersję, czyli wykonywaną na miejscu budowy przez cieśle. Obecnie coraz częściej inwestorzy stawiają na więźbę prefabrykowaną, która przygotowywana jest już wcześniej u producenta. Czym te rozwiązania różnią się między sobą? Podpowiadamy.
Czym jest więźba prefabrykowana?
Więźba prefabrykowana przygotowywana jest wcześniej u producenta. Zazwyczaj powstaje z wykorzystaniem maszyny do obróbki CNC. Jest ona łączona za pomocą płytek kolczastych. Składa się z pasa dolnego i dwóch górnych.
Drewno, które wykorzystywane jest do tego rodzaju konstrukcji, to zazwyczaj strugane czterostronne belki z fazowanymi krawędziami. Ich zaletą jest również to, że poddaje się je procesowi suszenia w 70°C. Dlatego też – w odróżnieniu od klasycznej więźby – nie ma tutaj możliwości położenia na dach mokrego drewna. Dodatkowo impregnacja w ten sposób przygotowanego surowca zazwyczaj jest zbędna.
Czym jest więźba klasyczna?
Więźba dachowa klasyczna wykonywana jest od wielu lat przez zespół ciesielski już na miejscu budowy. Jej poprawne uzyskanie wymaga dużej wiedzy i umiejętności takich osób. Do jej stworzenia wykorzystuje się zazwyczaj sosnowe, świerkowe lub jodłowe drewno. Na plac budowy przyjeżdżają wówczas gotowe bele, które następnie cieśla docina do odpowiednich długości i modyfikuje w taki sposób, aby dopasować je do konstrukcji dachu.
Poszczególne elementy są komponowane, a następnie łączone przy pomocy złączy ciesielskich. Stworzenie takiej konstrukcji dachu zazwyczaj trwa przynajmniej kilka tygodni. Wadą tego rozwiązania jest fakt, iż zbyt mokre drewno, którego poziom wilgotności przekracza 15-20% może ulegać wypaczaniu i więźba będzie mniej wytrzymała.
Które rozwiązanie wybrać?
Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie, warto zasięgnąć porady specjalistów, np. z firmy Tartak Hajduczek. Zarówno więźba klasyczna, jak i prefabrykowana ma swoje wady i zalety. W przypadku dachu prefabrykowanego zaletą jest:
- krótki czas przygotowania konstrukcji,
- brak konieczności impregnacji drewna,
- dzięki jego gładkiej strukturze elementy montowane są od razu po transporcie bez konieczności ich magazynowania,
- precyzyjne wymiary konstrukcji osiągnięte w fabryce,
- trwałe połączenie dzięki płytkom kolczastym,
- gładka powierzchnia drewna utrudnia zapalność.
Do zalet więźby klasycznej można z kolei zaliczyć stosunkowo niewielki koszt jej wykonania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana