Jak bezpiecznie wymienić włączniki światła i kontakty w starym mieszkaniu?
Włączniki światła i kontakty to również elementy wyposażenia domu, które z czasem się zużywają. Co więcej, nowe akcesoria są znacznie bezpieczniejsze w obsłudze, co jest szczególnie ważne w przypadku instalacji elektrycznej. Możliwe jest samodzielne wymienienie włączników i światła i kontaktów. Należy jednak zadbać o możliwie najwyższy stopień bezpieczeństwa. W jaki sposób to zrobić?
Jak wymienić włączniki światła?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów włączników światła, które różnią się od siebie kolorystyką, wykorzystanym do budowy materiałem i funkcjonalnością. Dlatego decydując się na odpowiednie model, należy wziąć pod uwagę domową aranżację. Ważny jest również typ włącznika. Modele o kodzie IP20 stosuje się w miejscach suchych. Te o kodzie IP44 są stosowane w miejscach o zwiększonej wilgotności. Natomiast najwyższym standardem bezpieczeństwa cechują się włączniki IP65, ponieważ wyposażone są w gumowe osłonki i samozamykające klapki. Warto dostosować włącznik do miejsca instalacji elektrycznej.
Pierwszym etapem prac jest wyłączenie obwodu elektrycznego przy pomocy bezpiecznika. Następnie zdejmuje się klawisz włącznika i odkręca śruby. Jeśli środek jest luźny, wtedy luzujemy zaciski i wyciągamy włącznik.
Zakończenia przewodów elektrycznych należy wsunąć do zacisków nowego włącznika. Przewód niebeski do styku nr 1. Przewody ochronne należy połączyć ze sobą w puszce. Następnie nowy włącznik umieszczamy w puszce, tak by nie wyciągnąć przewodów z zacisków. Włączamy obwód elektryczny przy pomocy bezpiecznika i patrzymy, czy wszystko działa. Jeśli tak, pozostało dokręcić śruby łączące osprzęt i puszkę oraz zamontować obudowę włącznika.
Jeśli brakuje nam doświadczenia lub nie czujemy się pewnie, wymieniając włączniki, zawsze można zgłosić się do firm, takich jak VOLTAR z Olecka.
Jak wymienić gniazdko elektryczne?
Gniazdka elektryczne często ulegają uszkodzeniu. Dodatkowo w starych mieszkaniach często pozbawione są bolca uziemiającego. Jak je wymienić?
Analogicznie jak w przypadku gniazdka pierwszym zadaniem będzie wyłączenie obwodu elektrycznego przy pomocy bezpiecznika. Następnie przy pomocy próbnika prądu sprawdzamy, czy możemy rozpocząć pracę (czerwona dioda oznacza, że grozi nam porażenie prądem). Przy pomocy śrubokrętu należy odkręcić mocowania i wyciągnąć stare gniazdko. Z zaczepów usuwamy przewody i podpinamy je do nowego gniazdka. Przewód ochronny łączy się z metalowym bolcem. Po zaczepieniu przewodów osadzamy gniazdko w puszce. Następnie przykręcamy solidnie obudowę. Na koniec pozostaje włączenie obwodu elektrycznego przy pomocy bezpiecznika i sprawdzenie próbnikiem, czy w gniazdku jest prąd.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana