Trzy w jednym, czyli kilka słów o barierach potrójnej technologii
„Bariery potrójnej technologii” stanowią jedno z najskuteczniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o systemy zabezpieczeń. Jak sama nazwa wskazuje, opisywany „układ” łączy w sobie trzy rodzaje instalacji – bariery podczerwieni, mikrofali oraz czujki mikrofalowe. Czym dokładnie charakteryzuje się taka forma ochrony obiektu? Oto krótka charakterystyka proponowanego mechanizmu.
Połączenie trzech technologii w jednym systemie zabezpieczeń gwarantuje najwyższy stopień ochrony. Instalacja jest niezwykle zaawansowana, dlatego można ją znaleźć przede wszystkim w miejscach, które ściśle wymagają niezawodności działania, np. więzieniach (chodzi o obiekty „wysokiego ryzyka”). Opisane rozwiązanie cechuje się jednak rosnącą popularnością również wśród klientów indywidualnych, m.in. ze względu na skuteczność wykrywania ew. zagrożenia i odporność na warunki zewnętrzne. Na czym zatem polega praca takiego „układu”?
Bariery potrójnej technologii – jak działają?
Proponowana forma ochrony, jak większość podobnych instalacji, jest wyposażona w nadajnik oraz odbiornik, pomiędzy którymi następuje przesył sygnału. W każdym urządzeniu (kolumnie) znajduje się bariera podczerwieni i mikrofali. Wspomniane technologie działają w całkiem inny sposób, dlatego można mówić o podwójnej weryfikacji, a co za tym idzie – niemożliwości wystąpienia błędu. Jak tłumaczą eksperci z firmy ATLine, w pierwszym przypadku wykorzystuje się zjawisko tłumienia energii promieniowania elektromagnetycznego, tj. wiązki podczerwieni.
Bariery mikrofalowe stosują z kolei wiązki mikrofali o wysokiej częstotliwości. Jeżeli pozyskane pomiary nie zgadzają się z przyjętym modelem – sygnał został w jakikolwiek sposób zakłócony, to odbiornik uruchamia system alarmowy. Dół kolumn jest zabezpieczany przez czujkę, która opiera swoje działanie na zjawisku Dopplera. Urządzenie emituje mikrofale odbijające się od najbliższych obiektów i powracające do „bazy”. W sytuacji, gdy wystąpi jakaś nieprawidłowość (tj. ruch), instalacja praktycznie od razu włącza alarm.
Znaczenie poszczególnych barier w systemie
Rolą dopplerowskiej czujki mikrofalowej jest wykrycie zagrożenia w tzw. „martwych strefach”: zabezpiecza teren, który nie jest objęty „wiązkami”, co mogłoby narażać urządzenie na celowe uszkodzenie. Bariery podczerwieni są z kolei jednym z systemów weryfikacji, a zarazem alternatywą dla mikrofali, jeśli zostaną jakkolwiek zniszczone (i odwrotnie). Dane rozwiązanie może również wykryć to, czego nie jest w stanie zobaczyć drugie. Na sukces systemu składa się więc współpraca między tymi elementami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana