Czym są systemu maskowania dźwięku, jak działają i gdzie warto je zastosować?
Systemy maskowania dźwięku stosowane są, aby niepożądane rozmowy stały się mniej słyszalne, przez co wpływają na koncentrację i produktywność pracowników. Systemy działają na zasadzie podnoszenia hałasu otoczenia, który powoduje, że dźwięk mowy jest mniej rozpoznawalny, a więc mniej rozpraszający. Stanowią idealną alternatywę dla izolacji akustycznej, która rodzi dyskomfort i poczucie alienacji.
Technologia maskowania dźwiękiem. Na czym polega?
Techniki stosowane w systemach maskowania dźwiękiem odbiegają od tych znanych w systemach wygłuszających i izolacyjnych. Ideą maskowania jest generowanie szumu na określonym poziomie, których zadaniem jest redukcja słyszalności dźwięków zakłócających, czyli rozmów innych pracowników czy też odgłosów pracy urządzeń biurowych. Technologia maskowania nie polega na redukcji hałasu, ale sprawieniu, że staje się on mniej uciążliwy. Sztucznie wytworzony dźwięk tła nie powoduje dyskomfortu i przekłada się na podniesienie prywatności, przypomina bowiem odgłosy przepływu powietrza, a więc jest praktycznie niedostrzegalny.
System maskowania dźwiękiem bazuje na emiterach szumu, które zamocowane są zwykle u góry i skierowane w dół. Dzięki możliwości dobrania dokładnego kierunku i częstotliwości emisji mogą skutecznie maskować określone obszary w pomieszczeniach. Ich efektywność określana jest poprzez poziom ograniczenia zrozumiałości mowy, która może działać rozpraszająco. Montażem systemów maskowania dźwiękiem zajmuje się dystrybutor usług multimedialnych AVI Media z Pruszkowa, który prowadzi działalność na terenie całego kraju.
Zastosowanie systemów maskowania dźwiękiem
W nowoczesnych biurowcach projektanci coraz częściej wdrażają rozwiązania oparte na przestrzeni open space. Takie projekty mają wiele zalet, ponieważ dobrze wpływają na integrację i komunikację pomiędzy pracownikami. Niemniej jednak uciążliwy hałas i brak prywatności rozmów może znacząco obniżyć produktywności i działać rozpraszająco. Wyjściem z sytuacji są właśnie systemy maskowania dźwiękiem, które pozwalają uniknąć konieczności stawiania przegród dźwiękochłonnych lub budowy systemów izolacji akustycznych.
Dzięki zmniejszeniu obszaru, w jakim ludzka mowa jest słyszalna i rozpoznawalna, systemy maskowania dźwiękiem chętnie stosowane są w urzędach i placówkach medycznych. Wpływają bowiem na prywatność prowadzonych rozmów. Świetnie sprawdzają się także w placówkach bankowych, gdzie bardzo istotna jest poufność informacji. Odbiorcami systemów są coraz częściej biblioteki i czytelnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana