Dlaczego piwa czeskie cieszą się szerokim uznaniem?
Czeskie piwo jest szczególnie lubiane przez polskich konsumentów, ale nie tylko oni docenili jego wyjątkowy smak. Co roku czeskie browary zdobywają prestiżowe nagrody na międzynarodowych festiwalach. Czechy mają długą tradycję tworzenia tego trunku, od wieków dopracowują swoje techniki warzenia, dzięki czemu jego smak jest niepowtarzalny. Nie każdy będzie w stanie odtworzyć w swoim browarze tę technologię.
Podstawowe rodzaje czeskich piw
Czesi, co do zasady, nie rozróżniają konkretnych rodzajów piwa. Można je jednak podzielić na dwa podstawowe typy. Są to:
- piwa górnej fermentacji, inaczej ALE – przy fermentacji drożdże pracują w zakresie temperatur od 18 do 22 stopni Celsjusza,
- piwa dolnej fermentacji, inaczej Lagery – ten rodzaj powstaje, kiedy drożdże pracują w zakresie temperatur od 8 do 12 stopni Celsjusza.
Osoba chcąca odtworzyć smak czeskich piw powinna bezwzględnie trzymać się podanego wyżej kryterium. Jeśli temperatura będzie za niska albo za wysoka, różnicę będzie można odczuć w smaku albo w aromacie trunku. Trzeba przy tym pamiętać, że w niskich temperaturach drożdże będą pracowały wolniej.
Jaką technologię stosuje się do warzenia czeskich piw?
Smak czeskich piw zależy od konkretnej receptury i wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Różni się on znacznie od trunków z innych stron świata. Odpowiadać za to może cała masa składników, dlatego starając się odwzorować piwo, należy dokładnie je dobrać. Są to:
- woda, która ma największy wpływ na smak piwa,
- chmiel i sposób dodawania go do naparu w czasie produkcji,
- drożdże,
- słód pilzneński, który ma charakterystyczny, lekko mdły posmak.
Od sposobu warzenia zależy, czy piwo będzie ciemne, czy jasne oraz jaka będzie jego intensywność. Trunki powstają w długotrwałych procesach, ale warto czekać.
Proces warzenia czeskiego piwa jest dość skomplikowany i musi być prowadzony z dbałością o szczegóły. Specjaliści z firmy ZOFMAR-BIS S.C. wyróżniają kilka podstawowych etapów. Wywar gotuje się przeważnie przez dwie godziny, żeby nabrał karmelowego posmaku. W tym czasie stopniowo dodaje się chmiel, 85 minut przed końcem warzenia, 25 minut i tuż przed zakończeniem procesu, raczej dla aromatu, niż dla smaku. Po gotowaniu przyszły trunek schładza się do wybranej temperatury, napowietrza i dodaje się do niego drożdże. Sam proces fermentacji trwa około dwóch tygodni, następnie podnosi się temperaturę wywaru na jedną dobę, aby po tym czasie schłodzić trunek i znowu czekać, tym razem cztery tygodnie. Wówczas piwo powinno być gotowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana