Zalety makaronów pełnoziarnistych
Każdy, kto na co dzień chce jeść zdrowiej, może włączyć do jadłospisu makaron pełnoziarnisty zamiast tradycyjnego. Od dawna znany jest fakt, że pełne ziarno jest dużo bardziej wartościowe. Zawiera więcej składników odżywczych i na dłużej zapewnia uczucie sytości. Ale nie tylko to odróżnia makaron z pełnego ziarna od konwencjonalnego. Jakie są zalety pełnoziarnistego makaronu?
Dlaczego ważna jest zawartość błonnika w makaronie?
Makaron tradycyjnie wytwarzany jest z mąki pszennej, wysoko przetworzonej. Taka mąka powstaje z tylko z wewnętrznej części ziarna, w przeciwieństwie do pełnoziarnistej, wykorzystującej również warstwy zewnętrzne. Dlatego zrobiony z niej makaron zawiera znacznie więcej błonnika, witamin i minerałów oraz zdrowych tłuszczów. Zaleca się spożywanie co najmniej 30 gramów błonnika pokarmowego z warzyw, roślin strączkowych i owoców dziennie. Producenci makaronów pełnoziarnistych informują, że 100 gramów makaronu razowego zawiera już 5,1 grama błonnika, podczas gdy zwykły pszenny tylko około 1,3 grama błonnika.
Błonnik pokarmowy jest ważny dla organizmu, ponieważ zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2, dyslipidemii, raka okrężnicy i chorób układu krążenia. Makaron pełnoziarnisty ma nieco więcej kalorii niż makaron z lekkiej mąki pszennej, ale rekompensuje to wyższą wartością odżywczą. Mimo wszystko najlepiej, żeby każdy, kto cierpi na choroby jelit ocenił sam lub z pomocą dietetyka, ile i jaki błonnik może tolerować w diecie.
Dla kogo szczególnie wskazany jest makaron pełnoziarnisty?
Pokarmy bogate w błonnik o niskim indeksie glikemicznym dłużej zapewniają uczucie sytości. Dlatego cenią je osoby, które kontrolują sposób odżywiania. Dzięki włączeniu do jadłospisu makaronów pełnoziarnistych łatwo zapobiegać niezdrowym przekąskom między posiłkami, co pozytywnie wpływa na wagę ciała. Kolejną ich zaletą jest to, że są zdrowsze dla trzustki. Zdrowa trzustka to liczne korzyści takie jak na przykład zmniejszenie ryzyka insulinooporności. Oznacza to, że prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2 jest również mniejsze. Cukrzyca jest często powiązana z otyłością i chorobami serca, dlatego ważna jest profilaktyka.
Wielu sportowców zaopatruje się w wyroby producenta makaronów Anna, ponieważ przed treningiem lub zawodami spożywają węglowodany. Również w tym przypadku preferowany jest makaron pełnoziarnisty, ponieważ utrzymuje stały poziom cukru we krwi. To sprawia, że uczucie zmęczenia pojawia się później. Mniejsze jest również ryzyko hipoglikemii reaktywnej i poprawia się wydajność. Makaron z białej mąki częściej powoduje krótkotrwałe skoki cukru we krwi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana