Druk metodą proszkową w teorii i praktyce
Nowoczesne technologie umożliwiają dziś tworzenie takich realizacji, które kiedyś byłyby albo bardzo kosztowne, albo w ogóle niemożliwe do wykonania. Jednym z rekomendowanych rozwiązań jest druk metodą proszkową. Na czym dokładnie polega taka innowacyjna technika i dlaczego warto z niej korzystać w biznesie? Kto zajmuje się dziś wdrażaniem tego rodzaju projektów?
Czym dokładnie jest druk metodą proszkową?
Druk 3D metodą proszkową to usługa, która funkcjonuje także pod nazwą SLS. To skrót od angielskiego określenia Selective Laser Sintering. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to „selektywne spiekanie laserowe”. W procesie wykorzystuje się polimery, najczęściej z rodziny poliamidów (nylon). Poliamidowy materiał proszkowy zespala się, wykorzystując do tego wiązkę laserową.
Technika druku SLS umożliwia drukowanie precyzyjnie odtworzonych modeli o porowatej powierzchni. Wykazują bardzo dobrą odporność na różnego typu uszkodzenia. W ten sposób powstają gotowe elementy termoplastyczne o rewelacyjnych właściwościach mechanicznych.
Czym wyróżnia się druk SLS?
Druk metodą proszkową pozwala tworzyć modele trójwymiarowe o skomplikowanej geometrii.
Cały proces odbywa się bardzo szybko – czas od uzyskania projektu, po końcową realizację jest krótki. Co więcej, druk metodą proszkową eliminuje potrzebę dodatkowego zastosowania materiałów podporowych oraz obróbki poprodukcyjnej.
Wszystko to (oraz wiele innych aspektów) przemawia za wykorzystaniem druku SLS.
W jakich branżach znajduje zastosowanie druk metodą proszkową?
Druk metodą proszkową to usługa, z której mogą korzystać przedstawiciele różnych branż. Wyroby wyprodukowane w ten sposób sprawdzają się w kontekście takich sektorów rynku jak:
motoryzacja,
medycyna,
elektronika,
przemysł maszynowy,
lotnictwo.
Z SLS korzystają też niekiedy artyści, którzy w ten sposób chcą wyzwolić i pokazać swój twórczy potencjał.
Gdzie składać zamówienia na druk 3D metodą proszkową?
Na rynku funkcjonują już firmy oferujące tego rodzaju zaawansowane techniki druku. Korzystając z tej metody, można podnieść swój biznes na wyższy poziom. Dzieje się tak między innymi dlatego, że pozwala ona na obniżenie jednostkowej produkcji prototypu.
Ze swoją ofertą wychodzi na przykład 3D-TAL. To przedsiębiorstwo specjalizujące się w szeroko pojmowanym druku 3D. Wykonują swoje projekty między innymi w aluminium, stali nierdzewnej i narzędziowej.
To, co ich charakteryzuje, to precyzja wykonania oraz najwyższej klasy sprzęt. Dzięki temu są w stanie zagwarantować stabilność wymiarową i powtarzalność produkcyjną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana