Ekonomiczne sposoby gromadzenia odpadów z tworzyw sztucznych.
Gdy nastąpił wzrost produkcji tworzyw sztucznych, najpierw nastała euforia, ponieważ plastik we wszystkich odmianach zdawał się materiałem idealnym. Był tani, funkcjonalny i dawał się dowolnie formować. Niestety z czasem owa niezniszczalność stała się problemem. Corocznie przybywały ogromne ilości śmieci z tworzyw sztucznych, których trudno było się pozbyć. Na czym polega aktualna gospodarka takimi odpadami?
Jak gromadzi się odpady z tworzyw sztucznych?
W przypadku zbierania odpadów z tworzyw sztucznych najważniejsze jest odpowiednia segregacja. Łatwość produkcji plastiku sprawia, że jest go coraz więcej w ludzkim otoczeniu. Niesamowite ilości trafiają do oceanów albo są nierozważnie spalane. Torebka foliowa lub butelka plastikowa rozkładają się w ziemi kilkaset lat. Dlatego też powzięto kroki, aby odpady z tworzyw sztucznych segregować według gatunku i podawać recyklingowi.
Przedsiębiorstwa, takie jak P.P.H.U. ORION, które zajmują się skupem i gromadzeniem różnego rodzaju odpadów, szczególną uwagę poświęcają gospodarce tymi surowcami, aby było to ekonomiczne i zgodne z zasadami zdrowej ekologii. Zbierane odpady przeważnie pochodzą od zakładów wytwórczych, gdzie w procesie tworzenia produktów występuje sporo plastikowych resztek. Najbardziej ekonomicznym sposobem na ich pozbycie się, jest odpowiednie gromadzenie, segregowanie według rodzajów i gatunków i przekazywanie firmom skupującym tego rodzaju asortyment.
Firmy skupujące odpady w postaci ścinków i nadlewek w szybki sposób transportują je do miejsc, gdzie zostaną poddane recyklingowi. Powstaje wtedy pewnego rodzaju obieg zamknięty, bo po ponownym przetworzeniu odpady wracają do wytwórcy jako pełnowartościowy materiał, który można użyć powtórnie do produkcji. Natomiast szybki odbiór odpadów z zakładu, pozwala na uniknięcie przestojów w firmie.
W jaki sposób poddaje się recyklingowi odpady plastikowe?
Skup zgromadzonych odpadów z tworzyw sztucznych, służy przetwarzaniu tego surowca. Teoretycznie każdy rodzaj odpadów można poddać recyklingowi. Wyjątek stanowią tworzywa z zawartością metali.
Istnieją dwa rodzaje przetwarzania odpadów – materiałowy i surowcowy. Pierwszy z nich nie ingeruje w skład, a polega tylko na rozdrobnieniu resztek w formę granulatu, który używa się do produkcji nowych przedmiotów. Natomiast przetwarzanie surowcowe, to liczne procesy chemiczne zmieniające surowiec na prostsze związki. Następnie produkuje się całkiem nowe rodzaje tworzyw, z których robi się na przykład opakowania czy butelki. Niektóre proste związki jak węglowodory mogą natomiast służyć jako paliwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana