Gdzie zjeść w drodze w Beskidy?
Gdy wybieramy się w Beskidy, jesteśmy nastawieni na tradycyjną beskidzką kuchnię. Czasami chęć spróbowania beskidzkich przysmaków jest tak wielka, że nie możemy się doczekać przybycia na miejsce. Namiastkę tradycyjnej kuchni możemy znaleźć po drodze, zatrzymując się w restauracji serwującej tradycyjne, regionalne potrawy. Przeczytaj i dowiedz się, gdzie zjeść w drodze w Beskidy.
Beskidzkie potrawy, których warto spróbować
Beskidzka kuchnia jest prosta i bardzo smaczna. Jej potrawy bazują na ziemniakach, serach i przetworach mlecznych. Beskidzcy górale zajmowali się głównie gospodarką pasterską i rybołówstwem, rolnictwo było wówczas słabo rozwinięte. Znaczną część upraw stanowiły ziemniaki, kapusta i len. Dużą popularnością nie tylko wśród odwiedzających Beskidy, ale także wśród rodzimych mieszkańców, cieszą się potrawy takie jak:
pieczona golonka – zazwyczaj serwowana jest duszona w piwie. Beskidzką golonkę charakteryzuje ostry aromat, który zawdzięczamy większej niż w przypadku innych golonek zawartości pieprzu,
placki ziemniaczane – są kluczowym elementem beskidzkiej kuchni, podaje się je z zasmażaną kapustą, śmietaną, lub wieprzowiną,
rolada śląska – rolada wołowa faszerowana boczkiem, ogórkiem kiszonym i cebulą.
kluski śląskie – rodzaj klusek ziemniaczanych, podawanych ze skwarkami, lub na słodko z masłem i cukrem.
Idealne miejsce, w którym możemy się zatrzymać w drodze w Beskidy i skosztować tradycyjnej, beskidzkiej kuchni to Restauracja w Ustroniu.
Tradycyjne zupy kuchni beskidzkiej
Drugim, poza ziemniakami, podstawowym produktem kuchni beskidzkiej jest kapusta. Kiedyś sadzono ją w niemalże każdym gospodarstwie, a data jej siewu związana była z dniem św. Józefa, czyli 19 marca. Podczas kiszenia kapusta puszczała sok, który dawano dzieciom do picia, a także robiono się z niego zupę – kwaśnicę. Kwaśnica przygotowywana jest kiszonej kapusty i mięsa, podaje się ją z ziemniakami lub chlebem. Fenomen tej tradycyjnej zupy polega na tym, że łączy ona w sobie trzy smaki: kwaśny, słony i ostry. Kolejną tradycyjną zupą kuchni beskidzkiej, którą znajdziemy w menu regionalnej restauracji, jest żurek śląski. Jest to prosta, pożywna zupa, którą warto skosztować nie tylko od święta. Żurek przygotowywany jest na bazie mięsnego wywaru zagęszczanego zakwasem z mąki razowej. Podawany jest z tradycyjną białą kiełbasą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana